GPS a tachometer často ukazujú rozdielne rýchlosti auta. Zisťovali sme, prečo je to tak

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Jazdíte autom za pomoci navigačných aplikácií ? Určite ste zaregistrovali, že rýchlosť vášho vozidla je rozdielna na palubovke a v smartfóne. Pozreli sme sa na to, prečo je to tak.

Z fyzikálneho pohľadu môže rozhodovať napríklad veľkosť pneumatík. Väčšina šoférov však s pneumatikami neexperimentuje a napriek tomu nemôžu čakať, že ich tachometer ukazuje presne.

„Je to historicky dané dlhodobo. Ten rozdiel bol odjakživa a vždy musel byť do plusu, aby bol vodič pomýlený v dobrom slova zmysle,“ vysvetľuje motoristický novinár Alexander Štefuca.

Rozdiel medzi nameranou rýchlosťou tachometrom auta a GPSkou sme si vyskúšali aj my v štandardnom aute so štandardnými zimnými pneumatikami, ktoré má zapísané aj v technickom preukaze.

Na malý test sme zvolili diaľnicu D4 v Bratislave, kde je maximálna povolená rýchlosť 130 kilometrov za hodinu. Dali sme si ju do tempomatu na aute. Tam svietila 130-ka pričom v aplikácii 123 kilometrov za hodinu.

Prečítajte si tiež:

To je pri predpísanej rýchlosti na diaľnici odchýlka 7 kilometrov za hodinu, teda zhruba šesť percent.

Tieto rozdiely sa však ruka v ruke s technickým pokrokom mení. Rýchlosť auta už totiž na nových modeloch nemeria len tachometer.

Elektronizácia automobilového priemyslu do budúcna sľubuje vozidlá, ktorých rýchlosť bude presnejšie meraná viacerými zdrojmi.

Už o pár rokov teda môžu klasické tachometre v autách stratiť svoj význam a nahradia ich iné elektronické systémy.

Motoristickí odborníci radia jedno: nech už je odchýlka akákoľvek, bezpečnejšie je jazdiť pomalšie. Lepšia je aj spotreba vášho auta.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.