Maďarská vláda ustúpila rafinérii MOL. Ruší zastropovanie cien benzínu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Maďarská vláda na návrh spoločnosti MOL zruší cenový strop benzínu. Oznámili to na mimoriadnom vládnom brífingu podpredseda vlády Gergely Gulyás a generálny riaditeľ spoločnosti MOL Zsolt Hernádi. 

Informuje o tom Denník N.

Zmena vstúpila do platnosti v utorok  o 23. hodine. Hernádi dodal, že od čias existencie spoločnosti nič také nezažili. Štvrtina čerpacích staníc v krajine je podľa neho prázdna.

Prečítajte si tiež:

Nedostatok pohonných látok na maďarských čerpacích staniciach spôsobený aj reguláciou cien bol čoraz vážnejší. Nielen počas víkendu, ale už aj v pondelok a utorok ráno sa na čerpacích staniciach tvorili dlhé rady, niektoré z nich už nemali čo predávať.

Podľa maďarskej ropnej spoločnosti MOL panika vypukla po tom, čo sa na viacerých čerpacích staniciach minul benzín a nafta s regulovanou cenou. "Čerpacie stanice MOL-u sú stále otvorené. Cisterny (rozvážajúce pohonné látky) sú neustále na cestách a pracuje sa aj na údržbe Dunajskej rafinérie, ktorá napreduje podľa plánov," vyhlásila spoločnosť.

Maďarská vláda s platnosťou od 15. novembra 2021 nariadila úradnú cenu základných druhov pohonných látok vo výške 480 forintov (1,17 eura) za liter. Od 30. júla mohli regulované ceny využívať iba súkromné vozidlá s maďarským evidenčným číslom, poľnohospodárske stroje a taxíky.

Zrušenie regulácie cien palív kritizuje opozičná DK

Maďarská vláda utorňajším zrušením cenového stropu pre pohonné látky vlastne zvýšila ich ceny o 200 forintov (0,48 eur), reagoval v stredu na Facebooku poslanec Európskeho parlamentu za opozičnú stranu Demokratická koalícia (DK) Csaba Molnár, podľa ktorého vláda klame. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Vláda podľa opozičného politika zrušila cenový strop s odvolaním sa na sankcie, o ktorých predtým vyhlasovala, že sa na Maďarsko nevzťahujú. „Pokračujú reštrikcie a klamstvá,“ konštatoval.

Analytik Tamás Pletser pre server Index.hu uviedol, že vláda sa zľakla dlhých radov na čerpacích staniciach, pričom zastropovanie cien pohonných látok sa navyše stalo ekonomicky neúnosným. „Hrozilo prerušenie dodávok tovaru a výrazne sa skomplikovala aj činnosť záchranárov a hasičov,“ dodal.

Podľa experta na energetiku Attilu Holodu neobstojí tvrdenie vlády, že za vzniknutú situáciu môžu sankcie voči Rusku, pretože maďarská ropná spoločnosť MOL dostáva suroviny prostredníctvom ropovodu aj naďalej z Ruska, a teda lacnejšie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.