Sú vďační, no nie zachránení. Gastrosektor hovorí, že pomoc prišla v nevhodnom čase

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pomoc vítajú, no prichádza neskoro a v najnevhodnejšom období. Takto prevažne reagujú šéfkuchári a majitelia gastroprevádzok na schválenú pomoc. Zníženie DPH na polovicu bude platné len v prvých troch mesiacoch roka, ktoré sú spomedzi všetkých beztak najslabšie.

Poddimenzovaný gastronomický sektor si počas pandémie vytrpel svoje. Prevádzkovatelia stravovacích zariadení sa z blížiacej sa pomoci tešia, je im však ľúto, že mešká niekoľko mesiacov. Svoje o tom vie aj Marek Mruz z košickej jedálne Vojvodská. 

„Ako keď chorý človek, ktorý je už úplne bledý a krváca, tak mu donesiete náplasť. No bohužiaľ tá náplasť nestačí,“ opísal metafoticky stav slovenských gastro-prevádzok.

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa snaží situáciu upokojiť. „Skúsme sa uspokojiť aspoň s touto nohou vo dverách,“ uviedol.

Prečítajte si tiež:

Prevádzkovatelia na jednej strane nechcú byť nevďační, no na druhej nerozumejú prečo znížená DPH prichádza v troch absolútne najslabších mesiacoch, ktoré sú navyše energeticky najnáročnejšie. Podľa šéfa štátnej kasy sa viac urobiť nedalo.

„Naozaj považujte to, že tieto tri mesiace je úprimne maximum možného,“ povedal Matovič. 

„Je to ako keď plačúcemu dieťaťu dáte na chvíľočku hračku a prestane plakať. A potom ju zoberiete, čo sa stane? Začne zase plakať,“ dodal šéfkuchár bratislavskej reštaurácie Au Cafe Mário Žužič. 

Hoci aj predkladateľ zákona tvrdí, že ide o dočasnú pomoc, šéf rezortu financií nevylúčil, že pomoc bude pokračovať - ak gastro-prevádzky začnú poriadne platiť dane. Objasnil to predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). „Jasne povedal minister financií, že sa presunú podnikatelia zo šedej zóny, do normálnej právnej, tak je veľmi pravdepodobné, že sa to podrží a pustí sa to ďalej,“ vysvetlil. 

Prečítajte si tiež:

Tých poctivých sa takáto logika dotkla. „Nahádzal nás do jedného mecha s nejakými trhovníkmi, čo predávajú na kolene, kopec krát aj na čierno. To je také dosť svinstvo,“ povedal Branislav Michalčík z hotela Borovica. 

„Nenecháme sa urážať my, ako gastro-sektor niekým, kto tomu evidentne nerozumie,“ dodal Mário Žužič.

Podľa prevádzkovateľov a šéfkuchárov by bola pomoc omnoho účinnejšia v letných mesiacoch, keď chodia ľudia do reštaurácií častejšie.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.