Maďarom zo dňa na deň extrémne zdraželi palivá. Pozrite si, aké sú tam teraz ceny

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Cenový šok na maďarských pumpách. Z večera do rána totiž Maďarom extrémne zdraželi palivá. Môže za to zrušenie štátom určeného cenového stropu, ktorý dohnal krajinu k nedostatku benzínu a nafty.  

Ešte koncom minulého týždňa sa na maďarských pumpách tvorili obrovské rady. Panika vypukla po tom, čo sa na viacerých čerpacích staniciach minul benzín a nafta s regulovanou cenou. Navyše vláda už začala naznačovať, že plánuje tento cenový strop zrušiť. No až od nového roka.

V utorok večer však podpredseda vlády Gergely Gulyás a generálny riaditeľ spoločnosti MOL Zsolt Hernádi oznámili okamžitý koniec tohto opatrenia, ktoré platilo viac ako rok.

Prečítajte si tiež:

​Obrovský cenový skok, ale Slováci aj tak drahšie tankujú

Ceny okamžite skočili na trhové hodnoty. Benzín tak odrazu zdražel o 35 centov na liter a nafta o viac ako 50 centov. Na benzínkach síce už bola pokojná atmosféra, ale ľudia, ktorých sme oslovili, neboli takýmto skokom nadšení.

„Sme chudobná krajina a takéto ceny vnímame veľmi zle,“ povedal nám jeden z tankujúcich.

„Tieto ceny sú katastrofálne,“ pridala sa ďalšia motoristka.

Maďari napriek tomu majú o pár centov lacnejší benzín aj naftu ako Slováci.

(641 HUF = 1,54 eura, 699 HUF = 1,68 eura)

​Maďarská vláda viní za vzniknutú situáciu sankcie namierené voči ruskej rope. Podľa experta na energetiku Attilu Holodu toto tvrdenie neobstojí, keďže maďarská ropná spoločnosť MOL dostáva suroviny prostredníctvom ropovodu aj naďalej z Ruska, a teda lacnejšie. Uviedol pre maďarský portál index.hu.

Analytik Tamás Pletser zasa uviedol, že vláda sa zľakla dlhých radov na čerpacích staniciach, pričom zastropovanie cien pohonných látok sa navyše stalo ekonomicky neúnosným.

„Hrozilo prerušenie dodávok tovaru a výrazne sa skomplikovala aj činnosť záchranárov a hasičov,“ dodal.

Prečítajte si tiež:

​Možný maďarský nával na Slovensku a v Rakúsku  

Okrem toho sa veľmi rýchlo môže stať, že naši južní susedia budú hromadne tankovať práve na Slovensku, keďže ani okamžité zrušenie cenového stropu nezabezpečí dostatok palív. A podobné ceny na pumpách môžu tento trend len urýchliť.

Maďarom sa, paradoxne, ešte viac oplatí vycestovať do Rakúska. Tu sa dá liter benzínu natankovať za euro päťdesiat. Nafta si drží rovnakú cenu vo všetkých troch susedných krajinách.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.