Príplatky za víkendy a sviatky sa „rozmrazia“. Poslanci schválili novelu Zákonníka práce

Príplatky za víkendy a sviatky sa „rozmrazia“. Poslanci schválili novelu Zákonníka práce
Zdroj: TV Markíza

Národná rada (NR) SR v stredu schválila novelu Zákonníka práce, ktorú predložili poslanci opozičného Smeru-SD. Príplatky ku mzde sa tak „rozmrazia“. Právna norma má nadobudnúť účinnosť 1. júna 2023. Za návrh hlasovalo 110 zo 137 prítomných poslancov.

„V roku 2020 presadila vláda také znenie ustanovení, ktoré navrhujeme zmeniť, ktoré viedlo k zhoršeniu odmeňovania pracovníkov poberajúcich minimálnu mzdu, ako aj všetkých pracovníkov poberajúcich príplatky ku mzde, najmä pokiaľ ide o príplatky za prácu v neštandardnom pracovnom čase, respektíve za pracovnú pohotovosť mimo pracoviska,“ priblížili predkladatelia v dôvodovej správe.

Prečítajte si tiež:

​Podstata zhoršenia odmeňovania spočíva podľa nich v zmene určovania výšky príplatkov. Skonštatovali, že namiesto jeho naviazania na vývoj minimálnej mzdy totiž zákonodarca ustanovil pevné sumy, ktoré sa od roku 2020 nemenili, zatiaľ čo minimálna mzda rastie.

„V súčasnosti je však vládne riešenie z roku 2020 neakceptovateľné a výrazne poškodzuje pracujúcich ľudí a znižuje ich príjmy,“ podotkli.

Víkend a sviatky

Za prácu v sobotu by tak mali zamestnanci dostať navyše 50 percent minimálnej mzdy, prípadne 45 percent, ak sa práca v sobotu musí vykonávať pravidelne.

V nedeľu bude príplatok 100 percent minimálnej mzdy, prípadne 90 percent, ak sa práca musí vykonávať pravidelne.

Počas sviatkov bude zvýhodnenie 40 percent minimálnej mzdy alebo 50 percent, ak ide o rizikovú prácu, prípadne 35 percent, ak sa musí práca vykonávať prevažne v noci.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Práca

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.