Prichádza druhé kolo energokrízy. Domácnosti a podnikatelia by už nemali trpieť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Energokríza vstupuje do druhého kola. Ceny elektriny a plynu na burzách znova narástli a tentoraz na to doplatia zrejme štátne rozpočty európskych krajín. Zostane to tak až do konca zimy.

Účet za prvé kolo energokrízy platia už jedenásť mesiacov podnikatelia a domácnosti.

Zdražovanie plynu a elektriny vyhnalo nahor infláciu, niekoľko fabrík prerušilo výrobu a ľuďom klesla životná úroveň. Teraz prichádza druhé kolo s podtitulom „temné bezvetrie“.

„V normálnych časoch sa naša produkcia elektriny prispôsobí rastu spotreby počas zimy. Ale tento rok produkcia a dopyt nebudú na tej istej úrovni. Zvlášť nie počas veľmi studených dní,“ upozorňuje analytik XTB Lukáš Lipovský.

Prečítajte si tiež:

V tomto druhom kole by už nemali trpieť podnikatelia ani domácnosti. Štát jedným aj druhým s vysokými cenami pomôže, dotačné schémy pre rôzne skupiny odberateľov vláda postupne predstavovala od októbra.

Aktuálny rast cien energií na burzách túto pomoc zrejme aktivuje.

Keď štátu rastú výdavky, musia mu rásť aj príjmy alebo dlhy. A často oboje. Vyššie príjmy si štát zabezpečil. Parlament schválil a prezidentka podpísala daň z nadmerného zisku elektrární a dodávateľov energií.

Niektoré krajiny sa na prípadný zimný energetický kolaps pripravujú oveľa dramatickejšie. Švajčiarsky krízový plán hrozí dokonca zákazom prevádzky elektrických áut a vypnutím Netflixu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.