Od nedele budú vlaky jazdiť po novom. Niektoré linky sa zrýchlia, iné mestá prídu o dôležité spoje

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zrýchľuje spojenia a na tratiach, kde je najviac cestujúcich, bude chodiť viac vlakov. Minister dopravy Andrej Doležal predstavil nový grafikon vlakovej dopravy, ktorý má platiť od nedele (11.12.).

„V okolitých krajinách bola táto zmena realizovaná v 90-tych rokoch, na Slovensku nikto nemal odvahu a nebola na to politická vôľa,“ uviedol Doležal.

Rýchlejšie by malo ísť 12 percent vlakov a to o 15 minút. Nový vlakový cestovný poriadok prinesie negatíva pre 6 percent cestujúcich, tí budú cestovať o 12 minút pomalšie.

Takmer o polovicu sa posilnia spoje medzi Bratislavou a Žilinou, medzi Košicami a Prešovom o 43 percent a o tretinu viac regionálnych vlakov sľubuje nový grafikon na Považí. „Chceme byť efektívnejší a tam, kde to treba, chceme voziť viac, tak, ako je to v zahraničí,“ dodal minister dopravy. 

Nový železničný grafikon prinesie 4-percentné posilnenie dopravy, 6-percentné zníženie nákladov a dvojminútové priemerné zrýchlenie medzimestského spojenia. Uviedol to Rastislav Farkaš, analytik z Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP).

Prečítajte si tiež:

​Zrýchľuje spojenia

Základná premisa nového grafikonu podľa Farkaša je, že zrýchľuje spojenia. „Priemerné zrýchlenie je približne dve minúty v bežnom spojení. Samozrejme, sú trate, kde to spojenie je rýchlejšie o desiatky minút, aj také, kde sa na druhej strane spomaľuje menej,“ spresnil Farkaš.

„Grafikon, ktorý vstupuje do platnosti v nedeľu (11. 12.), je prvou väčšou etapou plánu dopravnej obslužnosti. Tento plán sme vytvárali v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby (MDV) SR a Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK). Je to plán, ktorý hovorí o tom, na ktorej trati má chodiť koľko vlakov, kde majú stáť a kedy tie vlaky majú chodiť,“ priblížil analytik ÚHP.

Proti grafikonu dlhodobo protestovali najmä obyvatelia Piešťan, Leopoldova, či Nového mesta nad Váhom. Po novom im tam totiž nezastaví tradičný rýchlik z Bratislavy do Košíc.

Rezort však sľubuje, že hoci im pribudnú prestupy, výsledný čas bude nižší.

Naopak, tešia sa na Liptove. Lepšie vlakové spojenia by mohli ľudí motivovať prestúpiť z áut do vlakov a odľahčiť tak zlú dopravu v Ružomberku.

Za rovnaký balík peňazí bude jazdiť viac vlakov

Veľkou výhodou nového grafikonu podľa Farkaša je, že za balík peňazí, ktorý bol k dispozícii, pôjde o 4 percentá viacej vlakov. „To znamená, že na tratiach, kde je najviac cestujúcich, pôjde vlakov viac. V priemere to znamená, že jeden vlakový kilometer, teda to, čo si MDV objednáva od ZSSK, zlacnie o 6 percent,“ vysvetlil.

„Keď sa pozrieme na cestujúcich, tak v priemere 12 percent z nich pôjde rýchlejšie o asi 15 minút. Najväčšie zrýchlenia sú na tratiach z Bratislavy do Žiliny a ďalej do Košíc. Zároveň veľmi výrazne sa zrýchľuje spojenie smerom do Nitry alebo do Prievidze. Tu sú úspory v rádoch desiatok minút,“ doplnil Farkaš.

Pre väčšinu cestujúcich, čo je asi 80 percent, sa podľa jeho slov nič nezmení, budú jazdiť tak ako doteraz. „Tie časy sú u spojení rovnaké, takisto frekvencia spojení je podobná,“ poznamenal.

Upozornil, že každá zmena prináša aj negatíva. „Tie negatíva sú v tomto prípade pre 6 percent ľudí, ktorí pôjdu o asi 12 minút pomalšie. Toto ale nie je primárne dôsledkom nového grafikonu. Vychádza to zo stavu železničnej infraštruktúry a z prebiehajúcich výluk, kde na mnohých tratiach vlaky meškajú rádovo v desiatkach minút. Po novom sa tieto cestovné časy zreálňujú. Rýchlik Bratislava - Zvolen, ktorý bežne mešká okolo pol hodiny, pôjde po novom síce o 20 minút pomalšie, do cieľovej stanice príde však včas, nie s meškaním,“ dodal Farkaš.

Pozrite si záznam z tlačovej konferencie ministra dopravy Andreja Doležala:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.