Rana pre elektromobily. Prvá európska krajina pre obavy z blackoutu plánuje obmedzenie ich prevádzky

elektromobil.jpg_bez_watermarku_1.jpg

Švajčiarsko má vďaka vodnej energii jednu z najviac zelených elektrín v Európe. Teraz sa však táto krajina bojí blackoutu. 

„V zime dovážajú veľké množstvo elektriny. V roku 2021 to bolo 5,7 miliardy kilowatthodín, ktoré pochádzali najmä z Francúzska a Nemecka,“ uvádza technický portál „Golem“ 

V súčasnosti sú však aj substitučné dodávky od susedov v ohrození. Jadrové elektrárne vo Francúzsku prechádzajú rozsiahlymi opravami a majú časté výpadky, veľký rast cien zemného plynu zase znamená, že ani Nemecko nemá elektrickej energie nazvyš.

Švajčiarsko sa preto chystá pristúpiť k relatívne drastickým opatreniam. V prípade potreby, respektíve nedostatku elektriny v rozvodnej sieti, plánuje obmedziť prevádzku zvyšných zariadení s veľkým odberom prúdu, ako sú sauny, vírivé vane, parní kúpele a tiež elektromobily.

Prečítajte si tiež:

​Podľa návrhu Švajčiarskej konfederácie z 23. novembra sa ráta napríklad aj so zákazom prevádzky práčok v režime nad 40 stupňov Celzia, chladničky zase nesmú byť chladené pod šesť stupňov.

Skutočne náročné to budú mať vodiči elektromobilov. V prípade výpadku prúdu by sa ich týkal absolútny zákaz jazdy, zatiaľ čo ostatných motoristov by postihlo len zníženie povolenej rýchlosti na diaľnici na 100 kilometrov za hodinu.

V návrhu sa píše: „Súkromné používanie elektromobilov je povolené len na nevyhnutné cesty, napríklad výkon povolania, nákupy, návšteva lekára, účasť na náboženských akciách, účasť na súdnych procesoch.“

Takýto zákaz by sa v prípade aplikovania vo Švajčiarsku dotkol asi 110-tisíc vodičov, čo by bol úder pod pás pre prechod na elektromobilitu, ktorá sa vo Švajčiarsku, podobne ako v štátoch EÚ, postupne presadzuje.

Pozrite si archívnu reportáž o elektromobiloch.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.