Zlacňovanie palív pokračuje. Ceny benzínu a nafty opäť klesli

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Tak lacno sme už dlho netankovali. Po mesiacoch zdražovania začali ceny konečne klesať. Benzín je najnižšie od začiatku vojny na Ukrajine, nafta padla pod ďalšiu psychologickú hranicu.

Ešte koncom októbra ceny benzínu a nafty sa dostali na historické maximá, keď sa liter predával za euro deväťdesiatpäť. O mesiac neskôr nastal nečakaný zvrat, palivá výrazne zlacneli. A tento trend pokračuje naďalej.

Za posledné týždne cena benzínu klesla o viac ako 20 centov. Naposledy sa jeho cena zmenila vo štvrtok ráno. Motoristi tak v súčasnosti za liter zaplatia euro päťdesiatpäť. Ide tak o sumu, ktorá na benzínkach naposledy svietili tesne pred začiatkom vojny na Ukrajine.

Nateraz sa môžu tešiť aj majitelia dieselov. Nafta sa totiž po mesiacoch dostala pod úroveň euro sedemdesiat. Je najlacnejšia od začiatku apríla.

Aktuálne ceny palív na slovenských pumpách
Aktuálne ceny palív na slovenských pumpách Zdroj: TVNOVINY.sk

​U susedov je ešte lacnejšie

Podľa analytikov je za týmto zlacnením niekoľko dôvodov, a to najmä výrazný pokles ceny ropy na trhu, ktorú ovplyvnili hlavne obavy z recesie svetovej ekonomiky.

„V súčasnosti v posledných týždňoch teda začali nakupovať ropy menej. To bol jeden z hlavných dôvodov toho, prečo ceny ropy na burzách zaznamenávali behom posledných troch týždňov pokles o takmer 15 percent,“ uviedol Lukáš Lipovský, analytik spoločnosti XTB.

Prečítajte si tiež:

​Ďalším faktorom je aj to, že rafinérky majú pomerne veľké zásoby surovín a v neposlednom rade zatiaľ významnú rolu zohráva mierna zima.

Benzín je lacnejší aj u našich susedov, v Česku spadol pod 36 korún, v Rakúsku sú ceny dokonca o pár centov nižšie ako u nás a Maďari sa po utorkovom zrušení cenového stropu dotiahli približne na našu úroveň.

(641 HUF = 1,54 eura, 699 HUF = 1,68 eura)

Ceny palív na Slovensku, Maďarsku a Rakúsku
Ceny palív na Slovensku, Maďarsku a Rakúsku Zdroj: TVNOVINY.sk

​S naftou to nevyzerá dobre

Predpovede do ďalších týždňov sú nateraz neisté. Horšie to však vyzerá pri nafte. Najvplyvnejší muž Slovnaftu totiž už teraz hovorí o čiernom scenári. Môže za to vraj najnovší vývoj na trhu s ruskou ropou, ktorá už pondelka netečie do Európy.

Oskar Világi povedal, že každý desiaty liter, ktorý sa v Európe predával, bol ruský. Ten sa musí nahradiť a výsledok bude jeho nedostatok.

„Cena alternatívnej ropy, čo sme dopravili, bola oveľa vyššia ako aj spracovateľské náklady a všetko ostatné s tým súvisiace, takže pochopiteľne, bude obrovský tlak na ceny,“ priblížil Világi a naznačil, že cena za liter dieslu môže prekročiť dve eurá.

Prečítajte si tiež:

​No a šéfovi Slovnaftu dávajú za pravdu aj analytici.

„Ceny ropy budú na svetových trhoch v budúcom roku vyššie. Budeme sa približovať k dvojeurovej méte, o tom v podstate niet pochýb za inak nezmenených okolností,“ uzavrel Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.

Viac k možnému zdražovaniu sa dozviete z priloženej reportáže. Nakrúcal Lukáš Zuzelka. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.