Ceny palív za 24 hodín padli až dvakrát. A do Vianoc pôjdu ešte nižšie

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Ceny palív zažívajú nevídaný prepad. Pumpári za posledné dva týždne menili svoje cenníky až štyrikrát. Naposledy vo štvrtok a hneď aj na druhý deň v piatok. Benzín sa tak priblížil k ďalšej psychologickej hranici. A tá by mohla padnúť už do Vianoc.

Najprv na prelome júna a júla a neskôr na prelome októbra a novembra ceny palív dosiahli svoje historické maximá, pričom predikcie hovorili aj o prelomení dvojeurovej hranice. Napokon nastal zlom a tankovanie sa z týždňa na týždeň stalo dostupnejším.

Pád cien sa zvýraznil hlavne v posledných dvoch týždňoch. Od 25. novembra do 9. decembra totiž pumpári skresali benzín aj naftu o deväť centov. V súčasnosti tak liter benzínu môžu motoristi natankovať za euro päťdesiatdva a naftu za euro šesťdesiatpäť.

​Ceny tlačí nadol strach z recesie

Podľa analytikov je za týmto zlacnením niekoľko dôvodov, a to najmä výrazný pokles ceny ropy na trhu, ktorú ovplyvnili hlavne obavy z recesie svetovej ekonomiky.

„V súčasnosti v posledných týždňoch teda začali nakupovať ropy menej. To bol jeden z hlavných dôvodov toho, prečo ceny ropy na burzách zaznamenávali v priebehu posledných troch týždňov pokles o takmer 15 percent,“ uviedol Lukáš Lipovský, analytik spoločnosti XTB.

​Ďalším faktorom je aj to, že rafinérky majú pomerne veľké zásoby surovín a v neposlednom rade zatiaľ významnú rolu zohráva mierna zima.

​Do Vianoc budú ceny ešte klesať

Predpovede do ďalších týždňov sú nateraz neisté. Do konca roka by však ešte mohol pokračovať trend poklesu.  

„Na našich čerpačkách odhadujeme tento týždeň pokles ceny palív o asi 3 centy. To je však dôsledok poklesu ceny ruskej ropy spred 2 - 3 týždňov, ale hlavne zrkadlo ceny benzínu a nafty na svetových trhoch,“ predikujú analytici z platformy Dáta bez pátosu na sociálnej sieti.

Zároveň dodávajú, že pred Vianocami by sa mal benzín dostať pod euro päťdesiat a nafta pod euro šesťdesiat.

Prečítajte si tiež:

​Po novom roku cena nafty vystrelí nahor

Na druhej strane, o čiernych scenároch hovorí najvplyvnejší muž Slovnaftu Oskar Világi. Týka sa to hlavne nafty.

„Cena alternatívnej ropy, čo sme dopravili, bola oveľa vyššia ako aj spracovateľské náklady a všetko ostatné s tým súvisiace, takže pochopiteľne, bude obrovský tlak na ceny,“ priblížil Világi a naznačil, že cena za liter dieslu môže prekročiť dve eurá.

A s touto predikciou súhlasia aj analytici.

„Ceny ropy budú na svetových trhoch v budúcom roku vyššie. Budeme sa približovať k dvojeurovej méte, o tom v podstate niet pochýb za inak nezmenených okolností,“ uzavrel Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.

Viac k možnému zdražovaniu sa dozviete z priloženej reportáže. Nakrúcal Lukáš Zuzelka. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.