Zamestnávatelia na protest odišli z rokovania tripartity. Nahnevali ich rozmrazené príplatky za víkendy a sviatky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Roztržka pre zamestnanecké príplatky. Zamestnávateľov nahnevalo schválenie novely Zákonníka práce, ktorá rozmrazuje bonusy za prácu v noci či cez víkendy. Tvrdia, že vláda ich obchádza aj pri iných zákonoch. Na protest dnes preto odišli z rokovania tripartity.

O 20 až 40 centov za hodinu. Tak by mali od júna budúceho roka stúpnuť príplatky pre ľudí, ktorí robia v trojzmenných prevádzkach či cez víkendy a sviatky. Postarala sa o to novela z dielne Smeru, ktorú podporila väčšina parlamentu, vrátane koalície.

Čo teší pekárov či skladníkov, popudilo zamestnávateľov. Vláda podľa nich sľubovala, že za rozmrazenie príplatkov s opozíciou hlasovať nebude, no stal sa presný opak.

Rovnako vraj koalícia cez poslancov obchádza štandardný legislatívny postup aj pri ďalších vážnych zákonoch, napríklad osobitnom odvode pre vybrané firmy.

Prečítajte si tiež:

​V pondelok (12.12.) pohár pretiekol a z naplánovaného rokovania s odborármi a vládou sa zamestnávatelia zdvihli skôr, než sa začalo.

Keďže vyššie príplatky pre zamestnancov by mali platiť až od polovice budúceho roka, zamestnávatelia by ešte dovtedy chceli zákon opäť zmeniť.

Odborári ale o tom nechcú ani počuť. Práve pre zmrazenie príplatkov totiž zase oni opustili tripartitu pred dvoma rokmi.

Zamestnávatelia by sa najbližšie mali stretnúť s premiérom, kde by si mali veci vysvetliť zoči-voči. Vyššie zamestnanecké príplatky to už ale zrejme nezmení.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Práca

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.