Diaľničné známky budú drahšie. Vďaka tomuto triku však celý budúci rok viete jazdiť za starú cenu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Po minuloročnom neúspešnom pokuse to tentoraz ministrovi dopravy vyšlo. Na vláde mu prešiel návrh na zvýšenie cien diaľničných známok o 20 percent.
Hore pôjdu prvý raz od roku 2011. Deje sa tak, aj keď stále nemáme diaľnicou prepojenú Bratislavu s Košicami.

Ceny idú hore o pätinu. Ročná, respektíve 365-dňová tak bude drahšia o desať eur (z 50 na 60). Ceny 30-dňovej známky stúpne zo štrnásť na 17 eur a desaťdňová z desať na 12 eur.

Dôvodom sú zvyšujúce sa náklady na údržbu diaľnic a tiež fakt, že odkedy sa ceny diaľničných známok zvyšovali naposledy, tak pribudlo na Slovensku 300 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest.

Prečítajte si tiež:

​Rezort dopravy predpokladá, že po zvýšení ceny vyberie Národná diaľničná spoločnosť na poplatkoch o 20 miliónov eur ročne viac.

Podľa analytika bolo zdraženie už nevyhnutné, privítal by však, aby sa to nerobilo skokovito. „Upravovať to každý rok o malú čiastku, možno o niekoľko centov. Vtedy to tak ľudia nepocítia, hovorí dopravný analytik Jozef Drahovský.

Nové ceny majú platiť od januára. Ak vám končí ročná diaľničná známka a chcete ušetriť, kúpte si ju do konca tohto roka. Dostanete ju ešte za starú cenu 50 eur.

Ak si ju kúpite napríklad na Silvestra, platiť vám bude celý budúci rok.

Aj po zdražení máme v porovnaní s Rakúskom a Maďarskom diaľnice výrazne lacnejšie, cenami sme sa však dostali na úroveň Česka, kde majitelia ekologických áut majú výhody.

Elektromobily tam jazdia po diaľniciach zadarmo a plugin hybridy za polovicu. Takáto iniciatíva je aj na Slovensku.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.