Bude dosť rýb? Zisťovali sme, dokedy si treba zaobstarať kapra, aby ste neobišli naprázdno

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Je fenoménom Vianoc. Spomedzi rýb si na Slovensku so Štedrou večerou najviac spájame kapra. Kade s najobľúbenejšími rybami už ale pred mnohými obchodmi nenájdete. Zisťovali sme, dokedy si treba kapra zaobstarať, aby ste neobišli naprázdno.

Donedávna sme si na vianočnú večeru nevedeli predstaviť nič iného ako kapra. Ten sa ale stal ikonou najkrajších sviatkov v roku až za socializmu. Dovtedy sa v domácnostiach pripravovali aj ďalšie miestne sladkovodné ryby. A dnes sú Slováci opäť o čosi kreatívnejší.

„Najviac prevláda kapor, ktorého sa predá najväčšie množstvo na celom Slovensku. Potom sú to pstruh, menej sumec a zubáč, a potom sú to morské ryby – losos, tresky, tuniaky,“ hovorí Andrej Horváth z rybárstva v Stupave.

„Kapor mal kedysi väčšiu dominanciu. Teraz už ľudia skúšajú viac experimentovať a doprajú si na Štedrú večeru aj napríklad morskú rybu,“ pridáva sa obchodník s čerstvými rybami Martin Rada.

Prečítajte si tiež:

​Na nákup živých rýb si odporúčajú rybári doniesť sieťovanú tašku. Dopredu by sme sa mali pripraviť aj doma. Ryby by totiž mali plávať v studenej, odstátej vode.

„Živú rybu je ideálne kupovať čo najbližšie k Vianociam. S tým, že všetkým odporúčame si rybu nechať rovno spracovať, nie je najlepšie si ju nechať vo vani,“ radí Horváth.

Podľa rybárov je najvhodnejšie si rybu nechať odborne spracovať, a teda vypitvať a naporciovať. S pokročilejším dátumom už ale zákazníkov pribúda. Bude teda kaprov dostatok?

„Kaprov je zatiaľ dostatok. Samozrejme, keď si to človek nechá na poslednú chvíľu a večer 23. decembra sa mu môže stať, že tú rybu už nikde nezoženie,“ uzatvára odborník.

Živého kapra už pred niektorými predajňami, tak ako sme boli zvyknutí, nenájdeme. Isté obchodné reťazce sa totiž rozhodli takéto zaobchádzanie s rybami bojkotovať.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.