V krajoch hlásia vyššie cestovné aj nulové dotácie. Slováci musia načrieť hlbšie do peňaženky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vyššie cestovné, rôzne poplatky, nulové dotácie. Samosprávne kraje musia šetriť, ich obyvatelia zas načrieť hlbšie do peňaženky. Niektorí župani dnes zverejnili detaily. Pozrite sa, na čo si možno treba pripraviť viac peňazí.

Banskobystrickému kraju chýba v rozpočte približne 31 miliónov eur. Podľa predsedu Ondreja Luntera to zavinila energokríza, či zlé rozhodnutia vlády. Krajskí poslanci odhlasovali, že ľudia to nateraz pocítia najmä pri kultúre a športe.

„Ak sme minulý rok boli schopní dať na podporu rôznych kultúrnych či športových podujatí zhruba 1,8 milióna eur, tak tento rok to rozpočtujeme s nulou,“ predseda Banskobystrického kraja Ondrej Lunter.

Nedostatok peňazí na kultúru zasiahne aj veľký festival Kremnické gagy. Po dvoch ťažkých kovidových rokoch im to padne mimoriadne zle.

Prečítajte si tiež:

Kremnické gagy určite budú i bez prípadnej podpory krajskej samosprávy. Tá navyše avizuje, že ak budú finančné kompenzácie od štátu,  pokúsia sa nájsť peniaze na kultúru i šport.

Cestovné  či poplatky v rôznych zariadeniach zatiaľ nezvyšujú . Ušetria aj po zmrazení platov úradníkov. Situácia je ale ťažšia v košickom samosprávnom kraji. Pre vládne opatrenia tu prídu o zhruba 40 miliónov eur.

Poplatky budú vyššie v jedálňach i stredoškolských internátoch. Košická župa zvýši aj cestovne, no napríklad pre študentov či dôchodcov zostane rovnaké.

Investície do geotermálneho vrtu či kúpeľníctva chcú zachovať. Zmeny dnes zverejnil aj žilinský samosprávny kraj. Od nového roka bude hospodáriť v rozpočtovom provizóriu. Najväčší problém to môže spôsobiť v doprave a energiách, rozpočet schvália až v januári.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.