Putin ustúpil z požiadavky platiť za ruský plyn len rubľami

Ruský prezident Vladimir Putin na návšteve základne Južného vojenského okruhu.
Ruský prezident Vladimir Putin na návšteve základne Južného vojenského okruhu. Zdroj: TASR/Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Rusko umožní "nie priateľským" štátom platiť za dodávku plynu aj inou menou ako výhradne rubľami. Rozhodol o tom najnovší dekrét, ktorý koncom minulého roka podpísal ruský prezident Vladimir Putin. Informovala o tom agentúra Reuters.  

Dokument zverejnený 30. decembra na stránke ruskej vlády uvádza, že ruskí dodávatelia plynu môžu realizovať transakcie s odberateľmi z takzvaných nie priateľských štátov v zahraničnej mene špecifikovanej v kontrakte.

Dlh kupujúceho bude považovaný za splatený po tom, ako na špeciálny účet, ktorý bol na tento účel otvorený, platba dorazí.

Prečítajte si tiež:

Nový dekrét podpísal Putin deväť mesiacov po tom, ako koncom marca rozhodol o platbách za ruský plyn výhradne v rubľoch. Príslušný dekrét začal platiť 1. apríla.

Putin vtedy svoj krok obhajoval tým, že po uvalení sankcií západnými štátmi na Rusko v reakcii na vojnu na Ukrajine "Moskva už nemá dôveru v meny západných štátov".

Niektoré krajiny, napríklad Poľsko a Fínsko, platiť za dodávky plynu v rubľoch odmietli, v reakcii na čo im ruský štátny plynárenský koncern Gazprom dodávky zastavil.

Najnovší výnos z 30. decembra umožňujúci platby v zahraničnej mene však podľa Moskvy automaticky neznamená, že sa dodávky plynu obnovia.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.