Ceny benzínu a nafty sa už dlhšie nepohli. Čoskoro príde zmena

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Za šesť týždňov radikálne poklesli ceny na pumpách. Benzín zlacnel o 45 centov, nafta o viac ako 30. Od polovice decembra sa však cenníky nemenili. Analytik odhaduje, že sa to čoskoro zmení.  

Najprv na prelome júna a júla a neskôr na prelome októbra a novembra ceny palív dosiahli svoje historické maximá, pričom predikcie hovorili aj o prelomení dvojeurovej hranice. Napokon nastal zlom a tankovanie sa z týždňa na týždeň stalo dostupnejším.

Ceny mierne stúpnu

Pád cien sa zastavil v polovici decembra a odvtedy pumpári cenníky už nemenili. Momentálne tak liter benzínu stojí euro päťdesiat, čím sa stal najlacnejším od konca minulého januára. Nafta sa drží nad úrovňou euro šesťdesiat.   

„V najbližších dvoch týždňoch síce nastane zdraženie pohonných látok o 3 až 4 centy na liter, ale výraznejšieho rastu cien sa motoristi nemusia obávať,“ predpovedá analytik Boris Tomčiak.

Zároveň dodal, že okolo týchto hodnôt by sa palivá mali pohybovať aj v druhej polovici januára a vo februári.

„Vo februári ešte môže prísť krátkodobý tlak na zvyšovanie cien, keďže sa ukončí import pohonných látok z Ruska do EÚ. Zníženie ponuky na európskom trhu nastane najmä v prípade nafty,“ dodal Tomčiak.

Prečítajte si tiež:

Čierny scenár pri nafte zatiaľ nehrozí

Na druhej strane, EÚ zvyšuje dovoz pohonných látok z Ázie a Severnej Ameriky. Dôležité je podľa analytika to, aby sa zachovali tržné princípy, ktoré obchodníkov s komoditami motivujú k hľadaniu nových zdrojov.

„Katastrofálny vplyv netržných zásahov môžeme vidieť v Maďarsku, kde sú ceny o 10 centov vyššie, pretože cenový strop spôsobil kolaps tamojšieho trhu s palivami. Uplynulé mesiace ukázali, prečo je kapitalistický tržný prístup dlhodobo taký výhodný,“ poukázal analytik na našich južných susedov.

Prečítajte si tiež:

​Na trhu už niekoľko mesiacov prevláda paradoxná situácia. Nafta je totiž drahšia ako benzín, a to aj napriek nižším spotrebným daniam. Čierne scenáre z konca minulého roka dokonca hovorili, že čoskoro pokorí dvojeurovú hranicu.

„Nafta bude naďalej drahšia oproti benzínu. Mierne zdraženie k 1,7 euru za liter je možné. Hranica 2 eur je však nepravdepodobná, keďže celý európsky trh sa pomerne dobre dokázal pripraviť na kompletné odstrihnutie od dodávok ropy a produktov z Ruska,“ uzavrel Tomčiak.

Pozrite si reportáž o konci lacného tankovania v Poľsku. Nakrúcal Pavol Sivák. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.