Vajcia za rok zdraželi dvojnásobne. A môže byť ešte horšie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Z praženice sa stáva prepychové jedlo. Cena vajec za uplynulé obdobie enormne stúpa.

Ešte v roku 2021 sme v priemere kupovali desať vajec za poldruha eura. Dnešné ceny v obchodoch už prekročili aj trojeurovú hranicu. A môže to byť ešte horšie. Európu totiž straší vtáčia chrípka.

Časy, keď sme desať vajíčok vedeli v akcii kúpiť aj za euro, sú už dávno preč. Po tejto ére zdražovania sa už o vajciach ako o relatívne lacnej potravine veľmi hovoriť nedá.

Cena vajec prekročila 3 eurá

Prešli sme si viacero obchodov a tie ceny sú viac-menej podobné. Za desať vajíčok z klietkového chovu sme zaplatili 2,6 eura, no ak chcete vajíčka z podstielkového chovu, resp. voľného výbehu, tak cena prekročila tri eurá.

Za rok a pol tak cena vajec v obchodoch stúpla až dvojnásobne. Môže za to enormný nárast nákladov na výrobu - kŕmne zmesi, energie a náklady na prácu.

Hydinári však zdôrazňujú, že ceny v obchodoch oni neurčujú a výkupná cena vajec je nižšia ako na cenovkách v supermarketoch.

A môže byť ešte horšie. V susednom Česku pre šíriacu sa vtáčiu chrípku museli v uplynulých dňoch zlikvidovať vyše 700-tisíc sliepok a milióny vajec. Nahlas sa tam už začína hovoriť o ďalšom zdražovaní.

Vtáčia chrípka sa nateraz Slovensku vyhýba

Slovensko vtáčia chrípka vo veľkochovoch dlhodobo obchádza. Aj pre prísne opatrenia producentov i preto, že drvivá väčšina chovov je v uzavretých halách. Nateraz máme podľa hydinárov vajec dostatok.

Prečítajte si tiež:

​Vajíčka sú hlavnou surovinou najmä pre cukrárov. Ich rastúcu cenu pocítili aj na strednej škole v Ružomberku, kde vyučujú budúcich cukrárov a pekárov. Týždenne tu totiž spotrebujú aj 200 kusov vajec.

A ak k tomu prirátame aj vyššie ceny za maslo mlieko a cukor a v neposlednom rade za energie, tak pre školu je to značná finančná záťaž.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.