Vyššie prídavky aj daňový bonus. Druhá časť prorodinného balíčka prinesie rodičom viac peňazí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vyššie prídavky aj daňový bonus. Druhá časť prorodinného balíčka znamená od tohto roka pre rodičov opäť viac peňazí. „Bilboardových“ 200 eur mesačne ale nedostane každý.

Takýto systém, že rodičia s vyšším príjmom majú šancu aj na vyššiu úľavu na dani, platí ešte výraznejšie v tomto roku. Bonus za deti do 18 rokov sa zdvojnásobil zo 70 na 140 eur mesačne. A spolu s vyššími prídavkami to môže byť Matovičových 200 eur na mesiac.

No to je maximálna možná štátna podpora a nedosiahne na ňu každý.

Aby sa vám dane znižovali o plný bonus, mali by ste ako zamestnanec pri jednom dieťati zarobiť aspoň 809 eur v hrubom, pri dvoch deťoch takmer 1200 eur a pri troch vyše 1400 eur. Pri živnostníkoch je to ešte viac. Tí by mali mať mesačne pri dvoch deťoch príjem takmer 3 400 eur na mesiac. Preto, ak sa dá, by mal bonus čerpať ten rodič, ktorý je v zamestnaní a viac zarába.

V tomto roku začína platiť aj novinka. Komu pre nízky plat nevyjde celý bonus, bude si môcť po novom dorátať partnerov príjem. No nebude to také ľahké. Musel by si sám podať na úrad daňové priznanie.

Kto si odráta bonus, môžete riešiť aj raz rok pri zúčtovaní dane, no skôr sa oplatí zariadiť si čo najvyššiu úľavu už teraz. Ročne môžete pri jednom menšom dieťati ušetriť 1680 eur, pri dvoch takmer 3 400 eur.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dane

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.