Slováci berú zálohovanie vážne. Za prvý rok sa vyzbieralo nečakane veľa PET fliaš a plechoviek

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zálohovanie sme zobrali veľmi vážne. Za prvý rok sa podarilo vyzbierať viac plastových fliaš a plechoviek, ako sa predpokladalo. Časť z nich sa však do zberných automatov nevrátila. Desiatky miliónov eur za zálohy sú tak stále niekde v priestore. Prvý rok zálohovania si pochvaľujú najmä ochranári. V lesoch končí menej fliaš a plechoviek.

Zberné automaty sme kŕmili ako diví. Pôvodné odhady o 60-percentnej návratnosti za prvý rok fungovania zálohovania sme prekročili o 10 percent.

Podľa správcu je to veľký úspech, no stále sa do systému nevrátilo vyše 300 miliónov PET fliaš a plechoviek. A ak si to prerátame krát 15 centov, dá sa povedať, že Slováci si tak stále v obchodoch na zálohách nevybrali vyše 40 miliónov eur.

Prečítajte si tiež:

​Časť z týchto fliaš a plechoviek zrejme mnohí ešte skladujú doma a ešte sa s nimi iba chystajú do automatov. Je to prípad najmä malých obcí, kde odberné miesta nemajú. A tak s nazbieranými prázdnymi obalmi raz za čas za automatmi cestujú.

Čistejšie mestá aj príroda

No niektoré fľaše a plechovky končia určite aj v smetiakoch, čo je však na druhej strane šancou na drobný zárobok pre ľudí bez domova. A čistejšie takto nie je len mesto, ale aj príroda.

Rok zálohovania priniesol zároveň ten najdôležitejší efekt a to je čistejšie životné prostredie, fľaše a plechovky z našich lesov vymizli. Potvrdzujú to národné parky, ktoré tento druh odpadu v lesoch už prakticky nevidia.

Prečítajte si tiež:

​Na Slovensku je skoro tritisíc odberných miest, kam nosíme fľaše a plechovky, menšie predajne totiž nemajú povinnosť sa do systému zapojiť. Správca však plánuje sieť odberných miest rozširovať.

Odberné miesta by mohli v budúcnosti pribudnúť aj na pumpách, kúpaliskách či vo veľkých firmách.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.