Byty zlacneli o tisíce eur. Takto to vyzerá v jednotlivých regiónoch (+ prehľad cien)

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

Zlom v cenách bytov. Tie poklesli už druhý štvrťrok po sebe, a aj keď sú analytici opatrní, už teraz kupujúci zaplatí o niekoľko tisíc eur menej ako pred pár mesiacmi. Na druhej strane, cenovky nehnuteľností sú oproti roku 2021 stále veľmi vysoko.

Na konci roku 2022 priemerná cena bytov na Slovensku už druhý štvrťrok poklesla vo všetkých regiónoch. Zatiaľ len v jednotkách percent, no v praxi ide o tisíce eur.

Zlacneli aj obľúbené dvojizbové byty

Pri pohľade na vývoj cien dvojizbových bytov vidíme, že pokles sa pohybuje od nula do sedem percent. Z tohto intervalu vybočuje len Banská Bystrica, kde sa ceny kvartálne znížili až o 12 percent. Výnimkou je len Nitra, kde dvojizbové byty zdraželi.

„Napriek zjavnému trendu poklesu cien nehnuteľností treba poznamenať, že priemerné ceny bytov sa znižujú len v jednotkách percent, niekde sa to dá nazvať skôr štatistickou korekciou,“ uviedol Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

Pokles podľa analytika nie je teda taký intenzívny, ako mnohí predpovedali.

Zdroj: Trhovereporty.sk, Nehnuteľnosti.sk

​Aj ceny trojizbových bytov poklesli, centrum Bratislavy je iný svet  

Stabilizáciu vidieť aj pri trojizbových bytoch. Kvartálne najviac poklesli v okrese Košice II (o 8,02 %), v Bratislave II (o 6,46 %) a v Bratislave III (o 7,69 %).

Väčšie byty však stále rastú v košickom Starom meste (2,5 %), Trnave (3,89 %), no najväčší skok vidno v centre Bratislavy, kde sa kvartálne zvýšili až o viac ako 23 percent.

„Táto odchýlka od zvyšku regiónov je spôsobená tým, že v hlavnom meste sa stále dostávajú na trh rezidenčné novostavby, ktoré sú najluxusnejšie, a vďaka lokalite sa ponúkajú za najvyššie ceny,“ vysvetlil Pružinský.

Zdroj: Trhovereporty.sk, Nehnuteľnosti.sk

​Ceny ešte môžu poklesnúť, žiadne extrémy však netreba čakať

Podľa riaditeľky FinGO Reality Róberty Meckovej sa v tomto roku realitný trh zastabilizuje a bude sa vyvíjať podobne ako v predchádzajúcich týždňoch.

„Extrémne prepady nárastu cien nehnuteľností neočakávame, určite však ani extrémne nárasty,“ dodala Mecková.

Zároveň doplnila, že akýkoľvek podrobnejší vývoj je pre situáciu vo svete veľmi ťažké predikovať.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bývanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.