Nové sprísnené embargo na ruskú ropu si vodiči zrejme ani nevšimnú. Najviac ho pocíti Slovnaft

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Už o pár týždňov začne platiť nové a sprísnené embargo na ruskú ropu. Vodiči na Slovensku by si však toto nariadenie všimnúť nemali.

Rafinéria Slovnaft má totiž na spracovanie ruskej ropy výnimku a do konca roka bude nimi zásobovať aj našich českých susedov.

Aktuálne sa cena benzínu pohybuje na úrovni jeden a pol eura za liter, nafta je približne o 20 centov drahšia. Povedať dnes vodičom, za koľko budú tankovať, po tom, čo vstúpi do platnosti embargo na palivá z ruskej ropy, je dnes ako predpovedať počasie. Vstupuje do toho totiž množstvo faktorov.

„Vstup embarga do platnosti od februára by mal prispieť k určitému rastu cien palív v Európe, avšak je možné že v úvode roka keď celosvetová ekonomika spomaľuje tak práve ten pomalší rast zatieni ten faktor sankcií,“ hovorí analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Embargo sa najviac dotkne Slovnaftu

Kto sankcie pocíti najviac, je rafinéria Slovnaft. V regióne je to jediná exportná rafinéria.

„Robíme všetko preto aby Slovensko malo dosť palív ale aj stredná Európa lebo ona nie je sebestačná,“ dodal hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Od 5. februára už nesmie vyvážať produkty z ruskej ropy do Rakúska a do Poľska. Výnimku bude mať po spomenutom dátume iba Česká republika.

No a výnimka pri embargu na ruskú ropu znamená aj to, že Slovnaft môže Českú republiku zásobovať produktami z tejto ropy iba desať mesiacov

Čo sa môže reálne stať sú dočasné výpadky napríklad nafty. Spoločnosť sa pripravuje na technologické spracovanie inej ropy a to môže zapríčiniť aj odstávky.

„My síce vyrábame hlavne naftu, ale môže sa stať, že ak by v regióne prišlo k nepredvídateľným udalostiam, tak jej bude nedostatok.“ priblížil Molnár.

Predzásobenie sa ropou limituje kapacita nádrží

Hoci je dnes ruská ropa lacná, spoločnosť sa ňou nemôže zásobiť vo veľkom objeme. Limitovaná je ropnými nádržami.

„Na nejaké väčšie predzásobenie by sme potrebovali zvýšiť kapacitu, čo aj sa plánuje práve v tom kontexte s alternatívnou ropou, aby sme boli flexibilnejší práve v tom zásobovaní,“ dodal Molnár.

Alternatívna ropa k nám prúdi cez ropovod Adria. Európski lídri hovoria že od ruskej ropy sa odstrihneme no odborníci dodávajú, že sa nám môže stať aj to, že budeme stále jazdiť na palivá z ruskej ropy a nemusíme si to ani len všimnúť.

„Hovorí sa o tom, že mnohé indické rafinérie budú exportovať spracovanú ruskú ropu smerom do Európy, pretože to nebudú považovať za ruskú ropu,“ hovorí Pánis.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sankcie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.