Pasca na živnostníkov. Prišiel vám šek s nemalým poplatkom? Určite ho neplaťte

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Stále živá a zavádzajúca praktika. Na sídlo podnikania chodí fyzickým aj právnickým osobám pošta so šekom. S ponukou zápisu do komerčného registra či komory sa na novovzniknutých podnikateľov obracajú rôzne firmy, ktorých názov sa nápadne podobá na oficiálne registre. Štát ich však má len dva - živnostenský a obchodný a oba sú bezplatné. Pozor, aby ste nezaplatili zbytočný, no nemalý poplatok aj vy.

Peter má 24 rokov. Živnosť si založil v lete. Týždeň po návšteve úradu mu prišla domov pošta so šekom. Obsahovala ponuku na zápis do registra a zverejnenie základných informácií o ňom ako novom podnikateľovi na dobu neurčitú.

„Zhodovalo sa tam IČO, meno, bydlisko, všetko, čo sa týka mojej živnosti, takže to bolo také, že oni o tom asi fakt vedia,“ povedal nám Peter Gališin.

Ako začínajúci živnostník sa 89-eurového poplatku zľakol. Nevedel, či je povinný, keďže prvotný poplatok už raz na živnostenskom úrade zaplatil. „Už to je seriózne, keď vidíte šek,“ dodal živnostník.

Ten však, našťastie, neuhradil. O registri s takýmto názvom si okamžite začal hľadať informácie na internete. Na to, že mu domov môže prísť výzva, ho medzi rečou upozornila aj pracovníčka úradu. Poštu napokon vyhodil do koša.

„Tým, že som si otváral živnosť, mi bolo treba riešiť sociálku, zdravotku a do toho mi ešte prišla táto obálka. Preto sa toho ľudia zľaknú, lebo je toho naozaj zo začiatku trošku viac. Je to vlastne nejaké zavádzajúce, tak mi to prišlo,“ uviedol Peter Gališin.

Prečítajte si tiež:

​Pri zakladaní živnosti platí záujemca akurát za kolok. Aj ten sa dá vytlačiť priamo na živnostenskom úrade z kiosku.

„U podnikateľa obchodnej spoločnosti je splnená poplatková povinnosť zaplatením v príslušnom živnostenskom registri a obchodnom registri na príslušnom okresnom súde v sídle každého kraja,“ ozrejmil advokát Daniel Boľanovský.

V praxi to teda znamená, že zaplatením týchto poplatkov si živnostník ako fyzická osoba aj obchodná spoločnosť ako právnická osoba splnili všetky povinnosti s poplatkami voči štátu a sú aj automaticky zaradené do Živnostenského a Obchodného registra.

„Len výpisy z Obchodného registra SR, Živnostenského registra SR vydané oprávnenými inštitúciami a údaje uvádzané vo výpise z týchto registrov sú použiteľné na právne účely. Je preto na individuálnom zvážení každého podnikateľského subjektu, či príjme ponuku na zverejnenie informácií v akýchkoľvek súkromných registroch živností, ktoré vedú Slovenská komora firiem a živnostníkov, Register obchodu a živností a Slovenský register firiem a živností,“ uviedla hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová.

Prečítajte si tiež:

​Problémom sa dlhodobo zaoberá aj Slovenská živnostenská komora. Ponuky od neštátnych registrov považuje za klamlivé. Keďže ponúkajú za nemalý poplatok zverejnenie takých informácií, ktoré sú o živnostníkovi či firme aj tak verejne dostupné. Mnohí začínajúci podnikatelia ich z nevedomosti aj uhradili a zaviazali sa tak platiť ich dlhodobo.

„Osobitne máme informáciu aj o podaných trestných oznámeniach aj sme boli v kontakte s príslušnou prokuratúrou, ktorá vlastne dáva dokopy podnety a veríme, že už čoskoro sa to dostane aj pred súd a bude to minimálne pokutované, aby takéto zneužívanie dôvery živnostníkov a firiem ďalej sa u nás nevyskytovalo,“ uviedol riaditeľ úradu Slovenskej živnostenskej komory Jaroslav Juriga.

Spojiť sa s menovanými komerčnými registrami sme sa pokúšali aj my. Telefonický kontakt má zverejnený iba jeden z nich. Na e-mail nám však ani jeden neodpovedal a neúspešný bol aj telefonát.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti