Vláda stiahla zákon o mimoriadnom zdanení ruskej ropy

Vláda stiahla zákon o mimoriadnom zdanení ruskej ropy
Ilustračná snímka.

Národná rada (NR) SR už nebude rokovať o vládnom návrhu zákona o dani z výhody získanej v dôsledku osobitnej situácie na trhu s ropou. O jeho späťvzatí rozhodla v pondelok vláda. Dôvodom je, že parlament už medzitým schválil zákon o solidárnom príspevku z činností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií.

Návrh zákona o mimoriadnom zdanení ruskej ropy odhlasovali poslanci v prvom čítaní ešte začiatkom októbra. Druhé čítanie o ňom bolo zaradené do programu stále neukončenej 78. schôdze NR SR.

Prečítajte si tiež:

Daň sa mala počítať ako súčin množstva ropy s pôvodom v Ruskej federácii v bareloch obstaranej daňovníkom v príslušnom zdaňovacom období a rozdielu medzi referenčnou cenou a priemernou cenou obstarania zníženého o päť amerických dolárov. Zdaňovacím obdobím mal byť kalendárny mesiac a sadzba dane 30 %.

Namiesto toho poslanci v decembri schválili zákon o solidárnom príspevku, o ktorom rokovali v skrátenom legislatívnom konaní. Príspevok zaplatia firmy, ktoré vytvárajú aspoň 75 % svojho obratu z hospodárskej činnosti v odvetví ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií. Sadzba solidárneho príspevku mala byť pôvodne 70 %, poslanci ju nakoniec znížili na 55 %. Mimoriadne sa zdania príjmy za rok 2022.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.