Okamžité platby fungujú už takmer rok. Táto banka je najbližšie k ich zavedeniu

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

Platba z banky do banky len za pár sekúnd. Na Slovensku už takmer rok fungujú okamžité platby. Do systému sa však zatiaľ zapojili len štyri banky. Ostatné síce chcú túto službu ponúkať, no samy nevedia odkedy. Okrem jednej, ktorá už hovorí o konkrétnych krokoch.

Ak posielate platbu z jednej banky do druhej, tak príjemcovi za normálnych okolností zvyčajne príde na nasledujúci deň. Od 1. februára minulého roka u štyroch bánk - VÚB, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, Raiffeisen banka - toto neplatí. Platba medzi týmto bankami príde do pár sekúnd.

V praxi to znamená, že služba je dostupná 365 dní v roku a vôbec nezáleží na tom, či je sviatok alebo víkend. Banky ju navyše ponúkajú bez nároku na nejaký poplatok.

Prečítajte si tiež:

​Fio banka je blízko k spusteniu

Už pri spustení ostatné banky avizovali, že túto službu chcú v dostupnom čase ponúkať aj ony. No po takmer roku sa do systému nepridala žiadna z nich. Pred pár mesiacmi však Fio banka ako jediná uviedla, že by chcela službu spustiť do konca uplynulého roka. To sa nepodarilo.

Teraz je už vo svojich vyjadreniach opatrnejšia, aj keď je bližšie k zavedeniu do praxe.

„Interné testovanie máme za sebou a momentálne sa posúvame do ďalšej fázy v testovacom prostredí Národnej banky Slovensko,“ uviedol hovorca Fio banky Jozef Daňo.

Na otázku, či vie upresniť, kedy by službu chceli tentoraz spustiť, nepovedal presný dátum.

„Okamžité platby sú stále jednou z priorít, ktoré chceme tento rok klientom poskytnúť, na druhej strane sme si vedomí, že do projektu môžu vstúpiť ďalšie, nami neovplyvniteľné skutočnosti, a tak celý projekt a termín spustenia služby sa môže posunúť,“ doplnil.

Prečítajte si tiež:

​ČSOB bude čoskoro konkrétnejšia

Ani ostatné banky nechcú predbiehať a nehovoria o konkrétnych dátumoch. Všetky oslovené sa však na zavedenie okamžitých platieb pripravujú.

ČSOB napríklad prechádza transformačným programom a jeho súčasťou je aj zavedenie nového bankového systému, ktorý práve takéto transakcie umožní.

„Možnosť poskytovať klientkam a klientom okamžité platby je pre nás kľúčová, ale vzhľadom na náročnosť spomínaného programu a výmeny systémov nechceme aktuálne predbiehať so stanovovaním konkrétnych termínov, avšak v dohľadnom období budeme určite konkrétnejší v tomto smere,“ ozrejmila hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Z ďalšej väčšej banky nám len stroho odpovedali.

„Pracujeme na tom a včas budeme informovať,“ dodala hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

Prečítajte si tiež:

​Aj menšie banky chcú platby zaviesť

Okamžité platby by chceli zaviesť aj menšie banky.

„Toto riešenie vyžaduje náročnú prevádzkovú a technickú prípravu, preto zavedenie takýchto platieb v mBank momentálne intenzívne analyzujeme a o ich implementácii na slovenský trh budeme včas informovať,“ informovala produktová manažérka mBank pre platobné služby Milada Pivníková.

„Ako banka máme záujem zapojiť sa do okamžitých platieb a sprístupniť túto službu našim klientom. Bližší termín ich spustenia, resp. ďalšie detaily sú však nateraz otvorené. O všetkom však budeme klientov vopred informovať,“ uzavrela hovorkyňa 365.bank Linda Valko Gáliková.

Oslovili sme aj Prima banku, tá však na naše otázky nereagovala.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.