Slováci majú ľahšie peňaženky. Najmenšie mince sa stávajú minulosťou (+ graf)

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

Jedno- a dvojcentové mince sa postupne stávajú minulosťou. Národná banka Slovenska (NBS) totiž hlási ich vysoké návraty z obehu. Túto zmenu zaznamenali aj Slováci vo svojich peňaženkách.

Od prvého júla minulého roka prišlo k výraznému obmedzovaniu jedno- a dvojcentových mincí. Obchody totiž finálne ceny nákupov zaokrúhľujú, a to na najbližších päť eurocentov. Po takmer polroku aj dáta NBS ukazujú, že opatrenie padlo na úrodnú pôdu.

„Približne od polovice júna 2022 zaznamenala NBS postupné zvyšovanie odvodov (teda navrátenia mincí z obehu do NBS) 1- a 2-centových mincí z obehu do NBS. Výrazný nárast spomínaných odvodov týchto mincí z obehu do NBS sa naplno prejavil od júla 2022,“ uviedol pre TVNOVINY.sk hovorca NBS Peter Majer.

Zmenu si všimli aj Slováci

Zmenu vo svojich peňaženkách si všimli aj naši čitatelia.

„Áno, mám ľahšiu peňaženku,“ napísala Zuzana pod našu výzvu na sociálnej sieti.

„Áno, určite. Toto bolo dobré rozhodnutie. Ale už sa mi stalo aj to, že v jednej sieti predajní mi pokladníčka nechcela tieto mince vziať. Celkovo to hodnotím ako dobrú vec,“ pridala sa Marta.

„Nikto to nevníma, až kým to nespomeniem, že medené sú iba päťcentovky a následne sa pozrú do peňaženky. Vtedy si to uvedomia. Na dobré sa dobre zvyká,“ doplnil Michal.

Prečítajte si tiež:

​V obehu je ich stále veľké množstvo

Napriek tomu, že sa vrátilo také veľké množstvo drobných mincí, stále zostáva v obehu okolo 580 miliónov kusov.

„To pre predstavu znamená, ako by mal každý jeden občan Slovenska v peňaženke ešte približne 106 kusov týchto mincí,“ ozrejmil Majer.

Upozorňujeme, že jednocentové a dvojcentové mince aj naďalej zostávajú zákonným platidlom, príjemcovia platieb sú povinní ich prijímať a stále ich môžu aj vydávať pri platbách v hotovosti.

Platí však právo neprijať pri jednej platbe viac ako 50 kusov euromincí akejkoľvek nominálnej hodnoty. Výnimkou je NBS, banky, ďalší poskytovatelia platobných služieb a poštové podniky.

Prečítajte si tiež:

​Najmenšie mince obmedzujú v ďalších piatich krajinách

Cieľom opatrenia je zníženie nákladov podnikateľov, štátu a aj verejnosti, napríklad v bankách pri vložení a spracovaní týchto mincí alebo nepotrebnosťou razenia, ktoré je nákladnejšie ako ich nominálna hodnota.

Zjednodušuje sa tiež vydávanie pri platbe v hotovosti a pozitívny efekt to má aj na životné prostredie, keďže sa výrazne zredukuje použitie obalovej fólie, do ktorej sa tieto mince balia a zníži sa aj počet ich prepráv v rámci krajiny.

Obmedzenie používania jedno- a dvojcentových euromincí pomocou zaokrúhľovania platí už v piatich krajinách eurozóny, a to vo Fínsku, Holandsku, Belgicku, Írsku a Taliansku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.