IKEA na Západe rapídne zdražela. Ceny prepisovala aj pobočka na Slovensku

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock/Tooykrub

Švédsky nábytkárky gigant IKEA výrazne zdražel, pričom cena niektorých druhov nábytku sa zdvojnásobila. Toto hlásia nemecké médiá, ktoré spravili veľké porovnanie. Aj slovenská pobočka priznáva, že cenovky musela prepisovať.

Covid a neskôr vojna na Ukrajine spojená s vysokou infláciu. Dva faktory, ktoré prispeli k výraznému zdražovaniu nielen v nábytkárskom priemysle. Silno to pocítili aj zákazníci IKEA. Tá masívne zdražovala hlavne na Západe.

Nemecký portál Bild porovnal ceny teraz a pred rokom a podľa jeho výpočtov mnohé obľúbené produkty zdraželi aj o viac ako 100 percent. V októbri zas britské médiá informovali, že vo Veľkej Británii reťazec zdvihol ceny o 80 percent. A napríklad v Kanade až o 110 percent.

Prečítajte si tiež:

​Ceny zdvihla aj IKEA na Slovensku

Zdražovanie, aj keď miernejšie, sa dotklo aj Slovenska. Najprv prišlo globálne pred rokom, a potom sa cena jednotlivých tovarov upravovala počas celého uplynulého roka.

„Na prelome roku 2021/2022 došlo globálne k navýšeniu cien našich výrobkov v priemere zhruba o 9 %. Odvtedy sme pri niektorých výrobkoch ešte upravovali ceny v rôznej výške – v rádoch jednotiek až nízkych desiatok percent,“ uviedla pre TVNOVINY.sk Lenka Kotlebová, hovorkyňa IKEA.

Švédsky nábytkársky reťazec to odôvodňuje rekordnou infláciou a zvýšenými cenami surovín a energií. Túto situáciu sa zákazníkom snaží aspoň čiastočne kompenzovať.

„Nedávno sme napríklad zlacnili niektoré z našich najpredávanejších produktov. Ponúkame takmer 600 produktov pod 2,5 eura,“ dodala Kotlebová.

Prečítajte si tiež:

Zdražovanie hlásia aj iní

IKEA však nie je jediná, ktorá musela svoje ceny upravovať. K zdražovaniu musela pristúpiť aj KONDELA, keďže spoločnosti podľa jej slov rapídne stúpli vstupné náklady.

„Aj my sme boli nútení pristúpiť k zdražovaniu. Na niektorých položkách 5 až 10 percent, niekde sme bohužiaľ zdraželi od 15 do 20 percent. Napriek tomu, aby sme nemuseli ceny dvíhať o 30 a viac percent a tovar sa tak stal nepredajným, sme si ponižovali maržu,“ vysvetlila Veronika Ferulíková, riaditeľka maloobchodu KONDELA.  

V podobnej situácii je aj ASKO – NÁBYTOK.

„Nábytok v našich predaniach pochádza od rôznych dodávateľov. Cenotvorba preto riešime individuálne s každým z nich. U jednotlivých dodávateľov sa totiž líšia vstupné náklady, ceny materiálov a úroveň inflácie. Nemôžeme teda konkrétne povedať, o koľko sa ceny oproti predchádzajúcim rokom líšia. V porovnaní s rokom 2021 ide len o jednotky percent,“ uviedla Andrea Štěpánová, marketingová riaditeľka.

Zároveň dodala, že sa snažia zákazníkom zdražovanie aspoň troch kompenzovať a to pravidelnými akciami.

Horšie je, že reťazce stále nehovoria o konci zdražovania. To by mohlo prísť už v najbližších mesiacoch.

„Podľa predikcií na tento rok a pri minuloročnej inflácii 12,8 percenta, nulovej pomoci štátu a pri aktuálnych cenách za energie nevieme zaručiť, že sa v priebehu roka ešte zdražovaniu nevyhneme,“ uzavrela Ferulíková.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.