Aj tento víkend sa zmenili ceny na pumpách. Nafta prekvapila

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Ceny palív sa opäť pohli. Ako minulý víkend, tak aj tento pumpári zmenili svoje cenníky. Nateraz sa to dotklo len benzínu, nafta sa prekvapivo drží na rovnakej úrovni.

V posledných týždňoch si motoristi zvykli na zamrznuté ceny. V polovici januára sa však dali do pohybu, ale do iného ako sa očakávalo. Benzín totiž zdražel a nafta zlacnela.

Aj tento víkend prišlo ku korekcii a opäť si to „odniesol“ benzín. Ten v priemere zdražel o tri centy, rovnako ako týždeň predtým. Momentálne tak stojí euro päťdesiatšesť.

Prečítajte si tiež:

​Nafta prekvapuje

Prekvapivý je pohľad na cenu nafty. Tej v novom roku hrozilo výrazne zdražovanie, ale zatiaľ nastal opak. Najprv mierne zlacnela a teraz sa jej pumpári ani nedotkli. Majitelia dieselov aj naďalej tankujú za euro šesťdesiatdva.

Podľa analytika ide len o mierne cenové výkyvy. A tak by to malo zostať aj v najbližšej dobe.

„Okolo súčasnej úrovne či len mierne vyššie by sa cena mala pohybovať v januári a februári. Vo februári ešte môže prísť krátkodobý tlak na zvyšovanie cien, keďže sa ukončí import pohonných hmôt z Ruska do EÚ,“ uviedol analytik Boris Tomčiak.

Zároveň dodal, že nafta by určite nemala stáť viac ako euro sedemdesiat.

Prečítajte si tiež:

​Ceny ropy vzrástli, dopyt sa zvyšuje

Ceny ropy vzrástli v závere tohto týždňa o vyše percento, pričom cena Brentu uzatvorila obchodovanie nad 87,60 dolárov za barel (159 litrov).

Náladu na trhoch podporili očakávania vyššieho dopytu po rope zo strany Číny potom, ako sa zlepšili jej ekonomické vyhliadky. Ceny ropy vzrástli aj za celý týždeň, už druhý týždeň po sebe.     

Čína koncom minulého roka ukončila po takmer troch rokoch prísne protipandemické opatrenia. V reakcii na to Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) v najnovšej mesačnej správe uviedla, že v roku 2023 počíta s rastom svetového dopytu po rope na rekordnú úroveň.

Prečítajte si tiež:

​Ceny ropy okrem toho podporili očakávania trhov, že americká centrálna banka (Fed) čoskoro obmedzí tempo zvyšovania úrokových sadzieb, čo by znamenalo zlepšenie vyhliadok americkej ekonomiky.

Ďalšou podporou bola správa spoločnosti Baker Hughes o vývoji počtu aktívnych ropných vrtov v USA. Ako Baker Hughes uviedla, za minulý týždeň sa počet aktívnych ropných vrtov, ktorý signalizuje budúcu produkciu, znížil o 10 na 613. To je najnižší počet od novembra minulého roka.

Pozrite si reportáž o tom, ako sa Maďari začali hrnúť na naše pumpy. Nakrúcal Braňo Tomaga. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.