EÚ chce zatlačiť na banky. Zmena sa týka okamžitých platieb

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock/ShutterOK

Prevod peňazí z banky do banky len za pár sekúnd. Reč je o okamžitých platbách. Aj keď sa do systému zapojili zatiaľ len štyri inštitúcie, ostatné sa už na túto službu pripravujú. Navyše, proces sa snaží urýchliť aj Európska komisia, ktorá chce, aby boli pre banku povinné. Momentálne sa o návrhu rokuje na úrovni Európskej rady.

Ak posielate platbu z jednej banky do druhej, tak príjemcovi za normálnych okolností zvyčajne príde na nasledujúci deň. Od 1. februára minulého roka to už u štyroch bánk (VÚB, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, Raiffeisen banka) neplatí. Platba medzi nimi príde do pár sekúnd.

V praxi to znamená, že služba je dostupná 365 dní v roku a vôbec nezáleží na tom, či je sviatok alebo víkend. Banky ju navyše ponúkajú bez nároku na nejaký poplatok. Európska komisia by chcela túto službu rozšíriť do všetkých bánk v rámci EÚ.

„Dnes sa takmer deväť z desiatich prevodov v eurách stále spracováva ako tradičné pomalé prevody. Neexistuje dôvod, prečo by občania a podniky v EÚ nemohli okamžite posielať a prijímať peniaze, technológia umožňujúca okamžité platby je zavedená od roku 2017,“ uviedla ešte koncom októbra eurokomisárka pre finančné služby, finančnú stabilitu a úniu kapitálových trhov Mairead McGuinnessová.

Prečítajte si tiež:

​Teraz sú na rade predstavitelia členských štátov

Od konca októbra sa rokovania stihli presunúť na úroveň Európskej rady. Tá skladá sa z hláv štátov a predsedov vlád členských štátov Európskej únie, z predsedu Európskej rady a z predsedu Európskej komisie.

Keďže rokovania stále prebiehajú, predstavitelia členských štátov ešte nedospeli ku konkrétnemu dátumu, kedy by mohli byť okamžité platby povinné.

„Vo všeobecnosti môžeme povedať, že podľa aktuálneho návrhu nariadenia by mali mať všetky banky v krajinách eurozóny povinnosť byť schopné pripísať na účet klienta okamžitú platbu v eurách do šiestich mesiacov od nadobudnutia účinnosti nariadenia a následne byť schopné do dvanástich mesiacov od nadobudnutia účinnosti nariadenia okamžitú platbu v eurách aj zasielať,“ ozrejmil pre TVNOVINY.sk hovorca Národnej banky Slovenska Peter Majer.

O stanovisko sme požiadali aj Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

Prečítajte si tiež:

​Banky návrh vnímajú, mnohé ho však predbehnú

Aj banky na Slovensku tento návrh a diskusie vnímajú, no odhliadnuc od toho, sa na túto službu pripravujú. Momentálne, najbližšie k tomuto spusteniu je Fio banka.

„Interné testovanie máme za sebou a momentálne sa posúvame do ďalšej fázy v testovacom prostredí Národnej banky Slovensko,“ uviedol hovorca Fio banky Jozef Daňo.

Kedy by chcela banka túto službu spustiť nekonkretizoval.

„Okamžité platby sú stále jednou z priorít, ktoré chceme tento rok klientom poskytnúť, na druhej strane sme si vedomí, že do projektu môžu vstúpiť ďalšie, nami neovplyvniteľné skutočnosti, a tak celý projekt a termín spustenia služby sa môže posunúť,“ doplnil.

Prečítajte si tiež:

​Väčšie banky sa už pripravujú

Ani ostatné banky nechcú predbiehať, a preto nehovoria o konkrétnych dátumoch. Všetky oslovené sa však na zavedenie okamžitých platieb pripravujú.

ČSOB napríklad prechádza transformačným programom a jeho súčasťou je aj zavedenie nového bankového systému, ktorý práve takéto transakcie umožní.

„Možnosť poskytovať klientkam a klientom okamžité platby je pre nás kľúčová, ale vzhľadom na náročnosť spomínaného programu a výmeny systémov nechceme aktuálne predbiehať so stanovovaním konkrétnych termínov, avšak v dohľadnom období budeme určite konkrétnejší v tomto smere,“ ozrejmila hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Z ďalšej väčšej banky nám len stroho odpovedali.

„Pracujeme na tom a včas budeme informovať,“ dodala hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

Prečítajte si tiež:

​Aj menšie banky chcú zaviesť okamžité platby

​Okamžité platby by chceli do svojej ponuky zaviesť aj menšie banky.

„Toto riešenie vyžaduje náročnú prevádzkovú a technickú prípravu, preto zavedenie takýchto platieb v mBank momentálne intenzívne analyzujeme a o ich implementácii na slovenský trh budeme včas informovať,“ uviedla produktová manažérka mBank pre platobné služby Milada Pivníková.

„Ako banka máme záujem zapojiť sa do okamžitých platieb a sprístupniť túto službu našim klientom. Bližší termín ich spustenia, resp. ďalšie detaily sú však nateraz otvorené. O všetkom však budeme klientov vopred informovať,“ uzavrela hovorkyňa 365.bank Linda Valko Gáliková.

Po hypotékach zdražujú už aj bežné pôžičky. Úroky z kreditných kariet sa šplhajú k okrúhlemu číslu. Nakrúcal Tomáš Velecký. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.