Účty za energie im stúpli tak, že niektoré obce na Záhorí už žijú na dlh

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Samosprávy prepúšťajú, škrtajú výdavky, no sú už aj také, ktoré si museli na chod úradu požičať. Jednu z obcí na Záhorí dostali vysoké ceny za energie tak do problémov, že sa rozhodli zaplatiť mzdy pre zamestnancov z úveru.

Novú zmluvu s dodávateľom plynu uzatvorili ešte minulý rok. Od septembra im stúpla cena plynu, ktorým vykurujú úrad, školu či škôlku o 700 percent.

Zvyšných pár mesiacov do konca roka to ešte dobojovali. Začiatkom januára už v obecnom úrade hľadali riešenie, ako a kde nájsť peniaze na výplaty pre zamestnancov.

„Pred koncom roka sa čerpajú dovolenky, takže kolegyňa, ktorá má na starosti účtovníctvo, zúčtovala všetky posledné pohyby a zistili sme, že nám chýba viac ako 11-tisíc eur na mzdy,“ uviedol starosta obce Petrova Ves Štefan Beňa.

Rozhodli sa, že použijú peniaze z úveru, ktorý je určený na rozvoj obce, ale i na bežné výdavky. Akonáhle im prišli podielové dane, sumu vrátili.

„Vyzerá to tak, že žijeme na dlh. Pokiaľ sa niečo nezmení zo strany štátu, aby pomohol samosprávam, tak my sa už do plusových hodnôt nikdy nedostaneme,“ varuje starosta.

Prečítajte si tiež:

Pozreli sme sa do ďalšej maličkej obce s necelými 400 obyvateľmi. Len minulý rok na dvore kultúrneho domu vybudovali desať vrtov, aby mohli budovu ekologicky vykurovať. To ešte nikto netušil, že sa im cena za elektrinu zvýši v priemere o 400 percent.

„Spravili sme systém tepelného čerpadla s plánom do budúcnosti, že budeme šetriť životné prostredie, lenže v dnešnej situácii sme dopadli tak, že šetríme síce životné prostredie, ale ideme do ekonomického krachu,“ hovorí starosta Oreského Ondrej Mikuš.

Ani tento starosta bez pomoci štátu nevidí riešenie. Odhaduje, že jeden mesiac sa im zvýšená faktúra zaplatiť podarí. Čo bude potom, sa už predpovedať neodvážil.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.