OĽaNO chce, aby rodiny dostali vyše osemsto eur aj pri štvrtom dieťati. Liberáli hovoria o populizme

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

S blížiacimi sa predčasnými voľbami pribúdajú v parlamente sociálne návrhy. Obyčajní ľudia najnovšie prichádzajú s plánom pridať rodinám pri narodení štvrtého bábätka. Mali by dostať rovnakých 830 eur ako pri narodení prvých troch detí. V súčasnosti je štátny príspevok pri ďalších pôrodoch päťnásobne nižší.

Necelých 830 eur. To je teraz suma, ktorú dostanete, keď sa vám narodí prvé, potom druhé a aj tretie dieťa. Ak sa vám rozrastie rodina aj o ďalšie, príspevok pri narodení od úradu práce už príde podstatne nižší. Len 150 eur. Rodina Havrilová zo Sklabinej si to skúsila pri najmladšom synčekovi.

Štvrté dieťa pôvodne neplánovali, a tak sa väčšiny vecí po starších súrodencoch zbavili. Takmer celú výbavu pre malého Kristiána si teda museli obstarať nanovo. S najdrahším kočíkom síce pomohli kamarátky, no 150-eurový príspevok od úradu práce im aj tak zďaleka nestačil.

„Keby človek zrátal, počnúc plienkami, vanička, rôzne veci, ktoré potrebujete, sa to vyšplhá aj na 300 eur aj viac. Myslím si, že každé dieťa si zaslúži dobrý štart,“ hovorí mama Dana.

Dosluhujúca vláda mala vo svojom programe, že zváži pre všetky narodené deti rovnakú podporu bez ohľadu na to, koľké v poradí sa narodili. Nakoniec to bývalí koaliční poslanci na poslednú chvíľu navrhujú pre štvrté deti v rodine.

Prečítajte si tiež:

 „Našim cieľom je podporiť čo najviac pôrodov, lebo demografická krivka klesá. Teraz je vôľa aspoň na to štvrté,“ skonštatoval Michal Šipoš.

Podľa strany SaS ide o populistický návrh, pretože financie sú v zlom stave.

Podľa OĽaNO sa ročne „štvrtých“ detí narodí asi 2 000 a náklady by tak mohli dosiahnuť necelých jeden a pol milióna eur. Aj samotné sumy príspevkov sa nezvyšovali už 14 rokov. V takejto výške ako teraz boli už pred zavedením eura.

Inflácia pritom neobišla ani potreby pre bábätká. Ak chcete pre dieťatko nový kvalitnejší kočík, momentálne vám to zhltne už celý 800-eurový príspevok.

S celkovým navýšením príspevkov zatiaľ novela neráta. Poslanci ešte môžu prísť s rôznymi návrhmi.  

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.