Nečakaný vývoj cien na pumpách. Benzín sa už doťahuje na naftu

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Benzín opäť zdražel, nafta sa prekvapivo zastabilizovala. Takto to momentálne vyzerá na pumpách, pričom rozdiel medzi palivami sa už poriadne scvrkol. Podľa analytika za to môže vývoj v Číne a nízka cena ruskej ropy.

V posledných týždňoch si motoristi zvykli na zamrznuté ceny. V polovici januára sa však dali do pohybu, ale do iného ako sa očakávalo. Benzín totiž zdražel a nafta zlacnela.

Aj uplynulý víkend a najnovšie aj vo štvrtok (26.1.) prišlo ku korekcii a opäť si to „odniesol“ benzín. Ten po troch zmenách v priemere zdražel už o takmer desať centov. Momentálne tak stojí euro päťdesiatdeväť.

„V posledných týždňoch sme mohli byť svedkami prudkého zdraženia benzínu, čo môže súvisieť v oživením v Číne. Tamojšia vláda totiž upustila od striktného presadzovania zero covid policy, čo umožnilo krajine započať hospodárske oživenie, ktoré viedlo k nárastu dopytu po palivách,“ uviedol analytik XTB Lukáš Lipovský.

Prečítajte si tiež:

​Nafta prekvapuje cenou

Prekvapivý je aj pohľad na cenu nafty. Tej v novom roku hrozilo výrazné zdražovanie, ale zatiaľ nastal opak. Najprv mierne zlacnela a následne sa jej pumpári ani nedotkli. Majitelia dieselov tak naďalej tankujú za euro šesťdesiatdva.

„Treba si uvedomiť, že slovenský trh s pohonnými hmotami je stále zásobovaný primárne z ruskej ropy, ktorej cena klesá, čo udržuje ceny dieselu na našich čerpačkách stabilizované,“ vysvetlil Lipovský.

Prečítajte si tiež:

​Rozdiel medzi palivami sa výrazne scvrkol

Po spomínaných troch rýchlych úpravách cien sa scvrkol aj rozdiel medzi palivami. Kým dlhé týždne sa pohyboval na úrovni 10 až 20 centov, teraz je na úrovni troch.

Na druhej strane, nafta bola dlhé roky lacnejšia ako benzín, keďže sa na ňu uplatňuje nižšia spotrebná daň, ale zhruba od mája minulého roka pre bezprecedentnú situáciu na trhoch spôsobenú vojnou na Ukrajine, panuje na čerpačkách tento paradox.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.