Najvyšší čas na druhú rúru. Branisko čaká veľká oprava, ktorá ťah paralyzuje na niekoľko mesiacov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Náš aktuálne najdlhší cestný tunel bude bezpečnejší. Diaľničiari začínajú s prípravou štúdie pre druhú rúru tunela Branisko. Súčasnú tunelovú rúru totiž čoskoro čaká veľká oprava a hlavný diaľničný ťah by to mohlo vážne paralyzovať. No a kým okolo Braniska je rušno, na plánovaný tunel Soroška môžu nateraz Gemerčania zabudnúť.

Je to už takmer 20 rokov, čo sprevádzkovali tunel Branisko na východnej D1, ktorý spája Spiš so Šarišom. Odjakživa je to však len polovičatý projekt. Autá jazdia len jednou rúrou, v ktorej je obojsmerná premávka.

Na vyrazenie druhej, takmer päťkilometrovej rúry neboli peniaze, no teraz projekt ožíva. Vek tunela si totiž pýta svoju daň. Už o sedem rokov vypovie prevádzku technológia tunela.

Niekoľkomesačná výluka

„Keď budeme musieť urobiť generálnu opravu, tak to bude výluka na niekoľko mesiacov,“ hovorí riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Vladimír Jacko.

„Dlhodobo v tuneli Branisko dochádza ku kryhovaniu vozovky a bude potrebná rekonštrukcia celej vozovky,“ tvrdí riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondrej Matej.

Prečítajte si tiež:

​Úsekom prechádza približne 12-tisíc vozidiel denne a zatvorenie tunela na tak dlho by spôsobilo dopravný lievik. Diaľničiari preto začínajú pripravovať štúdiu uskutočniteľnosti.

 „Urobia štúdiu, ktorá bude zohľadňovať nielen dopravné intenzity, ale aj bezpečnosť a hospodárske škody, keby sme zavreli jednu rúru,“ približuje minister dopravy Andrej Doležal (nom. Sme rodina).

 „Druhá rúra musí byť tá obchádzková trasa. Iná nie je možná, stará cesta je rozbitá,“ myslí si Matej.

Soroška stratila nádej

Kým Branisku svitla nádej na druhú rúru, Gemer sa nedočká ani jednej. Rezort dopravy nateraz definitívne na minimálne desať rokov stopol projekt tunela Soroška.

„Staviame tam, kde to je viac potrebné. Verím, že to pochopíte, môžete ma nenávidieť, ale musíme ľudom hovoriť aj pravdu,“ obhajuje stopku pre tunel Doležal.

Prečítajte si tiež:

​Podľa ministra si intenzita dopravy na tomto úseku tunel až tak zásadne nevyžaduje. Starostovia z okolitých obcí sú z tohto rozhodnutia sklamaní.

„Tridsať rokov sme počúvali iba sľuby a teraz toto, 30-ročné úsilie vyšlo nazmar,“ hovorí starosta obce Jablonov nad Turňou Slavomír Zubriczky.

D1 je priorita

Minister tvrdí, že sú oblasti, kde je dopravná intenzita väčšia. Ako príklad uvádza D3 na Kysuciach. Starosta Zubriczky s ním ale nesúhlasí.

Šéf inštitútu pre dopravu to vidí rovnako ako ministerstvo. Za prioritu považuje dobudovanie D1 a namiesto tunelu skôr rozšírenie súčasnej cesty cez horský priechod Soroška.

„Dokončenie D1 by znamenalo, že časť dopravy z Bratislavy do Košíc, ktorá teraz chodí cez Sorošku, by išla po diaľnici,“ uzatvára Matej

Starostovia z okolia chcú za rýchlostnú cestu s tunelom naďalej bojovať, ministrovi už adresovali aj otvorený list.

 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.