S odborníkom sme sa pozreli na výpis sporenia v druhom dôchodkovom pilieri. Tieto čísla sú kľúčové

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kto si sporí v druhom dôchodkovom pilieri, mal by v týchto dňoch dostať vysvedčenie, ako sa vlani darilo jeho úsporám.

Z výpisu môžete vyčítať, koľko ste si doteraz našetrili, aj aká penzia vás asi zo sporenia čaká. Zaujíma sa oň ale len málokto.

Spleť čísel 

Prehľad o úsporách za celý rok musia dôchodkové správcovské spoločnosti poslať sporiteľom tentoraz najneskôr do konca februára. Svoj výpis si práve z mailu vytlačil aj štyridsiatnik Patrik z Nových Zámkov.

„Tým, že výpis príde, tak si ho pozriem aspoň raz za rok orientačne,“ hovorí. Priznáva však, že sa v ňom poriadne nevyzná.

V spleti čísel nie je úplne ľahké sa vyznať. Aby sme sa vo výpise vedeli lepšie zorientovať, prejdeme si ho s odborníkom na investovanie. 

Najdôležitejším údajom je, akú sumu má človek aktuálne nasporenú na dôchodkovom účte. Ďalším dôležitým číslom ale je, aký dôchodok môže očakávať,“ hovorí finančný analytik Marián Búlik.

 „Dôležité je dožiť sa toho dôchodku, dúfam, že štát sa postará, tak toto bude iba čerešnička na torte. Ten dôchodok je otrasný ale je to len časť, takže je to v poriadku,“ hovorí Patrok.

Prečítajte si tiež:

Ráta sa aj s infláciou

Najpravdepodobnejší je stredný scenár mesačného dôchodku. No ešte podstatnejší je odhad, koľko asi môžete očakávať v penzii z druhého piliera po zohľadnení rastúcich cien. To je tá druhá, nižšia suma.

„Ak napríklad 40-ročný človek vidí na výpise sumu 230 eur, tak očistená o infláciu bude mať v budúcnosti hodnotu iba dnešných 160 eur,“ tvrdí Búlik.

Aktuálne čísla Patrika ani ďalších takmer milión osemsto tisíc sporiteľov nepotešia – všetky fondy vlani svorne prerábali a hodnota úspor sa znížila.

Rok predtým ale tie akciové a indexové naopak zarobili aj desiatky percent.

Novinkou tohtoročných výpisov je preto informácia o reforme druhého piliera, v rámci ktorej DSS-ky začnú už v júli úspory neaktívnych sporiteľov presúvať do výnosnejších fondov.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.