Rok, ktorý všetko zmenil. Mnohým Slovákom zdražejú splátky hypoték aj o pár stovák eur

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock/creator12

Rok od hypotekárneho zlomu. O extrémne nízkych úrokových sadzbách môžu ľudia dnes už spomínať len s nostalgiou. Úroky totiž nenávratne porástli až k štyrom percentám a ich rastu ešte nie je koniec. Podľa analytikov však tempo zdražovania nebude až také výrazné.

Vo februári minulého roka prišiel hypotekárny zlom. Po rokoch klesania úrokových sadzieb zrazu začali stúpať. Banky mesiac čo mesiac úroky pri hypotékach navyšovali, až kým narástli z necelého jedného na hranicu štyroch percent. A vo všeobecnosti je už v podstate jedno, akú dĺžku fixácie si zvolíte.

„Na začiatku roku 2022 úrokové sadzby na hypotékach pri všetkých fixáciách začínali pod jedným percentom. Dokonca fixácie do 5 rokov niektoré banky ponúkali s úrokmi okolo 0,5 percenta. Krátkodobé a strednodobé fixácie dnes začínajú v bankách v rozmedzí od 2,95 do 4,19 percenta,“ uviedla Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk.

Prečítajte si tiež:

​Úroky rastú, no ceny nehnuteľností zostávajú 

Mnohým záujemcom o bývanie sa tak zmenila situácia.

„Nie len, že sa kvôli nárastu sadzieb zmenil ich celkový limit, ktorý im môžu banky poskytnúť, prišla aj stopka pre tých, ktorých aj kvôli pomaly klesajúcim cenám nehnuteľností banky financovať nedokážu,“ ozrejmil Matej Dobiš, výkonný riaditeľ Finančného kompasu.

V praxi to znamená, že ceny nehnuteľností sú stále pomerne vysoké, preto ľudia musia žiadať o vyššie úvery, ako tomu bolo po minulé roky.

„Avšak pri výrazne vyšších úrokoch sa pre čoraz väčšiu časť klientov stávajú drahšie hypotéky nedostupné. Preto na trhu zaznamenávame viac ako 50-percentný prepad trhu s úvermi na bývanie,“ dodala Šablová. 

Prečítajte si tiež:

​​Superlacné hypotéky sa nevrátia

Rok 2022 sa z tohto pohľadu zapíše do histórie ako rok, kedy sa definitívne skončila éra superlacných hypoték. Tie však boli z dlhodobého hľadiska veľkým neštandardom.

„Prudký rast sadzieb spôsobil šok, z ktorého sa však ľudia postupne spamätávajú. Musia si, tak ako aj v iných oblastiach, ‚utiahnuť opasky‘ a pripraviť sa na výrazne vyššie splátky,“ vysvetlila Šablová. 

Horšie je, že ani predikcie nevyzerajú najlepšie. Hypotéky by mali totiž dražieť aj v najbližších mesiacoch.

„To, čo sme pred rokom nazývali českými sadzbami je dnes realitou aj pre náš trh. Sadzby však stále majú kam rásť a ak plánujete bývať dlhodobo, nájdu sa dôvody, prečo kúpu netreba odkladať,“ myslí si Dobiš.

Prečítajte si tiež:

​Tempo zdražovania sa spomalí

Tempo zdražovania hypoték by už však nemalo byť také radikálne, aké bolo v uplynulom roku.

„V roku 2023 sa zadlžovanie obyvateľstva bude veľmi pravdepodobne spomaľovať, pretože na drahšiu hypotéku sa kvalifikuje menej ľudí. Očakávame totiž ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb, nemalo by však byť už také dramatické,“ ozrejmila Šablová.

Analytici sa neodvážia odhadnúť, k akému percentu sa môžu úrokové sadzby vyšplhať.

„Očakávame, že v období rastu úrokových sadzieb sa zníži záujem aj o refinancovanie úverov, pretože väčšina ľudí má teraz na svojej existujúcej hypotéke nižší úrok v porovnaní s aktuálnou ponukou bánk. Tí, ktorým práve v roku 2023 končí výročie viazanosti ich úroku, zrejme dosť intenzívne pocítia navýšenie splátky,“ myslí si Šablová.

Mnohým Slovákom tak pri súčasných úrokoch porastú mesačné splátky o niekoľko desiatok až pár stovák eur.

Pozrite si reportáž o vývoji cien nehnuteľností. Nakrúcal Lukáš Zuzelka. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.