Jedna zo základných potravín začína zlacňovať. Tento trend potvrdil aj jeden z reťazcov

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

Cena masla začína klesať. Aspoň to naznačujú výrazné akcie, ktoré na zákazníkov vychrlili až štyri obchody v rovnakom čase. Jeden z obchodných reťazcov dokonca potvrdil, že sám spozoroval trend zlacňovania. A aj zo zahraničia prišla veľavravná správa.

Maslo je jeden zo symbolov masívneho zdražovania potravín. Mnohí Slováci jeho cenu vnímajú veľmi citlivo a tá za pár mesiacov vyletela poriadne vysoko.

Veď 250-gramové sa pohybuje na úrovni od troch až po viac ako štyri eurá. Pred zdražovaním sa aj to najdrahšie dalo kúpiť pod dve eurá.

Obchody pripravili výrazne akcie

Začiatkom roka zrejme začína svitať na lepšie časy. Až štyri obchodné reťazce posledný januárový týždeň zaujali cenou masla v akcii. Kým doposiaľ sa akciová cena v priemere pohybovala od 2,2 po 2,4 eura, tentoraz išli obchodníci výrazne nižšie.

COOP Jednota ho vo svojej privátnej značke ponúkla za 2,09 eura, Billa za 1,99 eura a menšia sieť potravín Koruna takéto maslo predávala za 1,89.

Najnižšie s cenou však išiel Kaufland. Nemecký reťazec totiž síce „len“ 200-gramové maslo predával za 1,19 eura, no v prepočte na 250 gramov by stálo bez pár centov 1,5 eura.

A takáto akciová cena sa v obchodoch naposledy objavila pred veľkým zdražovaním.

​Kaufland už trend zlacňovania zachytil

Obchodné reťazce sú zatiaľ vo vyjadreniach opatrné. Podľa nich to môže, ale aj nemusí znamenať začiatok zlacňovania.   

„Cena masla sa odvíja od cien spotovej smotany na burze. Ceny sa menia na týždennej báze. To znamená, že tým, že klesla cena spotovej smotany, dokázali sme prísť aj s ponukou nižšej ceny masla pre našich zákazníkov. Vývoj však nevieme predikovať, nakoľko, ceny sa menia na týždennej báze,“ uviedla hovorkyňa Billa Kvetoslava Kirchnerová.

Prečítajte si tiež:

​„Pri produktoch vlastných značiek je pre zákazníka zaujímavá práve ich cena, ktorú sa snažíme individuálne s našimi dodávateľmi vlastných značiek dohodnúť v záujme priniesť zákazníkovi atraktívnu ponuku. Samozrejme, dôležitá je kvalita produktov vlastných značiek a ich pôvod,“ pridala sa PR manažérka COOP Jednota Jana Kuklová. 

Nemecký reťazec Kaufland je však vo svojich vyjadreniach odvážnejší. Maslo podľa neho už začalo zlacňovať.

„Kaufland ceny masla dlhodobo nastavuje tak, aby boli čo najvýhodnejšie pre našich zákazníkov. Zároveň začíname pozorovať trend znižovania jeho ceny,“ ozrejmil hovorca Kauflandu Samuel Machajdík.

Prečítajte si tiež:

Aj v zahraničí sa už hovorí o poklese cien

Pozitívne správy prichádzajú aj zo zahraničia. Predstavitelia dánskej spoločnosti Arla Foods, ktorá je najväčším výrobcom mliečnych výrobkov v Škandinávii a prevádzkuje najväčšiu mliekareň vo Veľkej Británii, prišli s vyjadrením, že ceny mliečnych výrobkov pôjdu do pár mesiacov rapídne dole.

„V mliekarenskom priemysle neočakávame žiadnu ďalšiu infláciu spotrebiteľských cien,“ dodal pre agentúru Bloomberg výkonný riaditeľ britskej pobočky Arla Foods Ash Amirahmadi.

Toto vyjadrenie za zatiaľ týka len Britských ostrovov, ale aj toto môže poukazovať na trend, že ceny, aj masla, by sa mohli pohnúť smerom nadol.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.