Ďalšia tvrdá rana pre Rusko. Od nedele platia cenové stropy pre ich ropné produkty

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Dohoda začne platiť už o niekoľko hodín, Rusko môže mať ďalší problém. Ekonomicky a priemyselne najvplyvnejšie krajiny sveta spolu s Austráliou zavedú cenové stropy pre ropné produkty z Ruska.

Diesel by sa nemal predávať drahšie ako je 91 eur za barel. Cenový strop bude platiť aj na vykurovací olej. Stropy začnú platiť už zajtra a Západ chce takto zatlačiť na Moskvu a okresať jej vysoké príjmy z predaja ropy a ropných produktov.

Budeme platiť za liter dieslu rekordné ceny?

Aj Európa sa pripravuje na embargo na ruskú naftu, ktoré začne platiť už zajtra. V hre sú aj čierne scenáre, podľa ktorých na starom kontinente nastane nedostatok nafty a to vyženie jej cenu nad dve eurá za liter.

Iba minulý rok pritieklo z Ruska do Európy 220 miliónov barelov nafty. Každý desiaty liter mal pôvod v Rusku.

Kritici hovoria, že takéto množstvá Európa nedokáže nahradiť a po 5. februári postupne pocítime nedostatok dieslu na pumpách.

Ešte v minulom roku hovoril o možných problémoch aj šéf našej najväčšej rafinérie. Aj Slovnaft si musí nájsť alternatívne ropné trasy, aj alternatívnu ropu. A to ho stojí a bude stáť veľké sumy. 

V blízkej dobe sa tak dá očakávať zrejme mierne zdražovanie nafty a možno aj benzínu. No v každom prípade by nemalo ísť o skokové nárasty cien.

Európa si totiž v predstihu dokázala urobiť veľké zásoby.

Nafta zrejme v najbližšom období zdražie. Pozrite si reportáž z TN

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sankcie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.