Na pumpách skončil dlhotrvajúci paradox. Nikto jeho koniec neočakával

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Benzín je opäť drahší ako nafta. A to aj napriek tomu, že predikcie z konca minulého roka hovorili o drahom dieseli. Rafinérky sa ale pre embargo dobre predzásobili, čo cenu nafty udržalo na uzde. Odniesol si to však benzín.

To, že benzín preskočil naftu je doslova šok, keďže o tom nehovorila žiadna z predikcií. Tie najčernejšie dokonca hovorili, že cena nafty sa dostane na úroveň dvoch eur. Už od úvodu roka sa situácia vyvíjala inak.

Do polovice januára sa ceny palív ani nepohli. Následne pumpári začali meniť svoje cenníky aj dvakrát do týždňa, pričom v globále si to najviac odniesol benzín. V priebehu dvoch týždňov sa vymazal dvanásťcentový rozdiel medzi ním a naftou. A koncom minulého týždňa ju aj preskočil.

„Od začiatku roka ceny ropy na svetových trhoch rástli, preto dochádzalo na čerpacích staniciach k pomalému zvyšovaniu cien palív. Nafty sa toto zdražovanie dotklo menej, pretože sa Európa pred embargom, ktoré začalo platiť 5. februára, dobre predzásobila,“ povedal na úvod František Burda, analytik spoločnosti FinGO.sk.

Prečítajte si tiež:

​Kým cena nafty klesla, cena benzínu výrazne porástla  

Rovnaký názor majú aj ostatní oslovení analytici. Navyše okrem prípravy na embargo svoju rolu zohralo aj počasie, ktoré v Európe panuje.

„Ceny nafty stagnovali aj vďaka teplej zimnej vykurovacej sezóne, čo spôsobilo pokles dopytu po ropných olejoch, ktoré sa využívajú na vykurovanie a vyrábajú sa z rovnakých zložiek ako nafta,“ doplnil Lukáš Lipovský, analytik spoločnosti XTB.

Kým sa rafinérky zamerali na naftu, vytváral sa tlak na ceny benzínu. A to pre rastúce ceny ropy na svetových trhoch, ktoré hlavne reagovali na situáciu v Číne.

„Ceny ropy podporilo oživenie dopytu z Číny, pretože tamojšia vláda prestala striktne presadzovať zero covid policy, čo umožnilo krajine zaznamenať hospodárske oživenie, ktoré spôsobilo aj nárast dopytu po palivách. Vďaka tomu rástli aj ceny benzínu,“ vysvetlil Lipovský.

Aktuálne ceny palív na Slovensku
Aktuálne ceny palív na Slovensku Zdroj: TVNOVINY.sk

​Ceny palív budú do konca mesiaca kolísať

Ceny benzínu by sa mali opäť zmeniť.

„V najbližších dňoch budú ešte ceny benzínu mierne rásť,“ ozrejmil Boris Tomčiak, analytik spoločnosti Finlord.

A následne sa pridá aj nafta.

„V nasledujúcich dvoch až troch týždňoch očakávame, že ceny pohonných hmôt na Slovensku zaznamenajú nárast od troch do päť centov za liter,“ doplnil Lipovský.

Keďže sa obe palivá momentálne pohybujú na úrovni euro šesťdesiat, zdražovanie by ich malo zastaviť na eure šesťdesiatpäť.

Prečítajte si tiež:

​Skončil sa dlhotrvajúci paradox

Nafta by sa následne do konca tohto mesiaca mala vrátiť na súčasnú úroveň, no benzín je otázny.

„V druhej polovici februára ale nastane pokles cien. Predovšetkým u nafty je možné očakávať zlacnenie až o 5 centov na liter. Európsky trh s ropou a ropnými produktami je veľmi dobre zásobený. Zároveň sa bude zvyšovať dovoz z Perzského zálivu, USA, Indie, Turecka či západnej Afriky,“ vysvetlil Tomčiak.

Ako sme na začiatku spomínali, ide o nečakanú cenovú zmenu. Situácia sa však v podstate vracia do normálu. Benzín bol totiž dlhé roky drahší ako nafta, keďže sa na neho uplatňuje vyššia spotrebná daň.

Paradox, ktorý vládol od mája minulého roka, na trhoch spôsobila vojna na Ukrajine a s ňou súvisiace rôzne embargá a reštrikcie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.