Tak zelená alebo červená? Pri novej značke nesmiete zabudnúť na dôležitú vec

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Premiéra po troch rokoch. Vodiči si musia zvyknúť na novú značku, ktorá platí na niektorých križovatkách. Má zrýchliť dopravu na frekventovaných úsekoch, no dopravný analytik upozorňuje na jej úskalia.

Zelená šípka - nová značka, ktorá sa začína používať aj na našich cestách. V platnosti je už od roku 2020, no doteraz sa s ňou vodiči nestretli. Zmenilo sa to po dokončení prvej časti obchvatu Malokarpatská.

„Pre vodiča to znamená možnosť pokračovať v jazde doprava, aj keď na semafore svieti červená,“ ozrejmil riaditeľ dopravnej polície Tomáš Vrábel.

Pilotné úseky, na ktorých značka zažíva svoju premiéru, sú križovatka v obci Chorvátsky Grob a úsek zo Slovenského Grobu v časti Čierna Voda. Zelené šípky tam zaviedli, aby sa netvorili kolóny v smere z diaľnice D1 na Pezinok či na Bratislavu.

Prečítajte si tiež:

„Toto dopravné značenie sa nám naozaj veľmi osvedčilo, pretože plynulosť cestnej premávky sa nám zvýšila,“ potvrdila hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman.

Nezabudnite zastaviť

Dopravný analytik Jozef Drahovský povedal, v čom sa líši od doterajšieho zeleného svetelného signálu. „Líši sa v dvoch veciach. Po prvé, platí stále. Po druhé, je potrebné zastaviť vozidlo tak, ako na ,stopke’, aj keď na ceste nikto nie je,“ upozornil. 

Odbočenie doprava aj napriek červenej na semafore je známe napríklad z amerických bulvárov či nemeckých ulíc. Na Slovensku by mohlo byť v budúcnosti tiež populárnejšie. Príležitostí na jeho umiestnenie je viac. Lucia Forman potvrdila, že BSK značky plánuje rozšíriť aj na ďalšie križovatky. 

„Je jedno z opatrení na lepšiu plynulosť cestnej premávky,“ podotkol Tomáš Vrábel.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.