Prekvapivé porovnanie. Nafta na Slovensku patrí k najlacnejším v EÚ (+ tabuľka)

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Slovensko sa pýši lacnou naftou. Motoristi totiž tankujú jeden z najlacnejších dieselov v Európskej únii. Za cenou stojí lacná ruská ropa, ktorú Slovnaft môže ešte spracovávať. Do budúcna to však môže byť veľký problém.

Ešte na konci roka s prichádzajúcim februárovým embargom sa analytici zhodli, že cena nafty porastie. Od konzervatívnych odhadov, že sa vyšplhá k hranici euro sedemdesiat, sa objavili aj čierne scenáre, že liter dieselu bude stáť až dve eurá.

Namiesto toho sa jej pumpári až do polovice januára ani nedotkli, pričom v priemere stála euro šesťdesiatdva. Potom prišiel zlom, ale iný, aký odborníci očakávali. Nafta totiž mierne zlacnela.

Prečítajte si tiež:

​Profitujeme z lacnej ruskej ropy

Posledné tri týždne pumpári začali prepisovať svoje cenníky aj dvakrát za sedem dní. Okamžite sa zmazal až dvanásťcentový rozdiel medzi benzínom a naftou. Tento trend sa napokon zastavil v bode, keď benzín preskočil naftu a v súčasnosti je drahší o dva centy.

Nafta sa tak momentálne drží na úrovni euro päťdesiatsedem. Za túto sumu naposledy vodiči tankovali zhruba pred rokom, keď vypukla vojna na Ukrajine. Benzín sa drží tesne pod eurom šesťdesiat.

Analytici zlacňujúcu naftu komentujú slovami, že sa Európa veľmi dobre pripravila na ruské embargo, ktoré začalo platiť 5. februára. Navyše v porovnaní s Európou je Slovensko na tom veľmi dobre. Cena nafty patrí medzi najnižšie v rámci EÚ.

„Ide o to, že z krajín EÚ spracovávame najvyšší podiel lacnej ruskej ropy, čo sa pretavilo aj do nižších cien nafty,“ vysvetlil Lukáš Lipovský, analytik spoločnosti XTB.

Ruská ropa je totiž až o viac ako 30 dolárov za barel, resp. o viac ako tretinu lacnejšia ako severomorská ropa Brent.

„Ruská ropa je taktiež veľmi bohatá na zložky, z ktorých sa vyrába nafta. Inými slovami, z ruskej ropy sa vyrába pomerovo viac nafty ako benzínu, čo taktiež spôsobuje to, že ceny nafty sú nízke v porovnaní s ostatnými krajinami eurozóny,“ doplnil Lipovský.

Prečítajte si tiež:

​Lacnejšie je len Česko

Z okolitých krajín je na tom lepšie len Česko, ale len o dva centy. Drahšia je teda aj v Poľsku či v Maďarsku, ktoré boli pre cenové stropy resp. znížené daňové zaťaženie obľúbené tankovacie destinácie Slovákov počas minulého roka.

Jednoznačne najlacnejšie tankujú diesel motoristi na Malte za 1,19 eura. Potom nasleduje Bulharsko a Rumunsko, kde stojí liter približne 1,5 eura. Medzi lacné krajiny z pohľadu nafty sa prekvapivo dostalo aj Luxembursko (1,57 eura).   

Poznámka: Ceny v tabuľke sú brané zo štatistických úradov jednotlivých krajín, ktoré v rôznom čase zaznamenávajú ceny palív. Napríklad ŠÚ SR ich eviduje viac ako týždeň dozadu. Aj preto má Slovensko v tabuľke cenu nafty 1,61 eura. Momentálne je už o štyri centy lacnejšia.  

​Ešte chvíľu sa môžu motoristi tešiť

Z krátkodobého hľadiska by malo Slovensko naďalej profitovať z lacnej ruskej ropy.

„V najbližších týždňoch by zatiaľ toto priaznivé nastavenie malo pretrvať. Taktiež zdanenie je nastavené priaznivo a ani v tejto oblasti sa neočakáva zmena,“ predpokladá Boris Tomčiak, analytik spoločnosti Finlord.

Zároveň dodal, že cena ropy na svetových trhoch stagnuje, takže aj maloobchodné ceny pohonných látok by sa do konca februára mali pohybovať približne na súčasnej úrovni.

Na druhej strane, po čase aj Slovensko bude obmedzovať spracovanie ruskej ropy a vtedy budeme cenovo najzraniteľnejší.

„Slováci sú najviac ohrození, pretože ak začneme vo veľkom nahradzovať lacnú ruskú ropu, k čomu momentálne smerujeme, ceny pohonných látok na našich čerpačkách môžu rapídne vzrásť v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ,“ uzavrel Lipovský.

Pozrite si reportáž o cenách pohonných látok, ktorú sme odvysielali 3. februára:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.