Cigarety opäť zdraželi. Skokovo až o desiatky centov

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Cigarety od februára opäť zdraželi. Ide totiž o tretiu vlnu dvíhania spotrebnej dane. Prvé dve prebehli v roku 2021, resp. 2022, ďalšia už nie je na pláne. Mnohí sa ani napriek pomerne vysokej cene nemienia vzdať svojho zlozvyku.

Takto pred dvomi rokmi cigarety vzrástli v priemere o 40 centov za krabičku, rok dozadu to bolo o ďalších 20 centov. Ani tento rok sa tabakové výrobky nevyhnú zdraženiu. Podľa ministerstva by malo ísť v priemere o ďalších 20 centov, distribútori hovoria až o 30.

Cigarety zdraželi už o viac ako euro

Od februára platí nová, zvýšená spotrebná daň na cigarety. Ide už o tretie kolo zdražovania za posledné tri roky.

„Cena krabičky sa priemerne zvýši o 0,30 eur,“ uviedol Roman Hatadám, obchodný riaditeľ spoločnosti GGT, ktorá je najväčším distribútorom cigariet a tabakových výrobkov na Slovensku.

Po zdražení by sa tak priemerná cena za krabičku mala vyšplhať až na 4,6 eura. Pre ilustráciu, pred tromi rokmi fajčiari zaplatili o viac ako euro menej. Rezort si od tohto kroku sľubuje vyššie príjmy, no poukazuje aj na ceny tabakových výrobkov v susedných štátoch.

„Dôvodom tohto kroku bola snaha priblížiť ceny tabakových výrobkov na úroveň porovnateľnú s okolitými krajinami. Cieľom je však aj ochrana zdravia obyvateľov a stabilizácia daňových príjmov,“ informovalo ministerstvo financií.

Prečítajte si tiež:

​Ešte beží dopredaj starých zásob

Daň tvorí v prípade cigariet a sypaného tabaku podstatnú časť ceny. Vyššia daň sa preto do konečnej ceny premieta v plnej miere.

„K tomu treba pripočítať aj zvýšené výrobné náklady spojené s energetickou krízou a rastúcimi cenami materiálov. Tieto faktory, žiaľ, vedú k tomu, že cena krabičky cigariet sa tento mesiac zvyšuje rádovo o desiatky centov,“ upozornil Martin Jaroš, manažér spoločnosti JTI Slovak Republic. Tá vlastní značku Winston a Camel.

Do konca marca stále platí výpredaj starých zásob, teda za ceny pred zdražovaním. 

„Dopredaj zásob cigariet, na ktoré sa vzťahuje sadzba dane platná pre minulý rok sa realizuje pri pôvodných cenách. Naša najpredávanejšia značka cigariet sa počas minulého roka predávala v priemere za 4,2 eura,“ uviedla Beáta Kujanová, manažérka komunikácie spoločnosti Philip Morris Slovakia.

Tabakové spoločnosti zároveň avizujú, že sa zásoby veľmi rýchlo míňajú.

„Netreba sa spoliehať na to, že cigarety s nižšou cenou budú na trhu počas celého dvojmesačného prechodného obdobia. Obchodníkom sa tieto staré zásoby rýchlo míňajú a nahrádza ich tovar s novou daňovou sadzbou,“ dodal Jaroš.

Prečítajte si tiež:

​Niektorí budú fajčiť stále, iní to už vzdali

Mnohí sa aj napriek radikálnemu zvýšeniu cien fajčenia nemienia vzdať. Dokazuje to aj diskusia na našom Facebooku.

„Nech stoja aj 20,“ napísal Eduard.

„Ani jesť sme neprestali, keď všetko zdraželo,“ ironicky poznamenala Nikol.

„Čím sú drahšie, tým viac chutia,“ dodal Jaro.

Viacerí sa zas pochválili, že sa im už podarilo vzdať tohto zlozvyku, a to kvôli zdraviu a teraz sú radi, že nemusia znášať spomínaný nárast cien.

„Prestal som dva týždne dozadu, je to naozaj zbytočná a drahá vec. A cítim sa fakt lepšie bez nich,“ pochválil sa Lukáš.

„Prestali sme obaja. Po určitom veku sa už musí človek začať o seba viac starať, aby nebol k tomu donútený vlastným telom,“ pridala sa Tina.

Boj s infláciou sme začali vyhrávať. Vyhliadky ekonómov znejú veľmi sľubne. Nakrúcal Tomáš Velecký.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.