Po masle začína klesať cena ďalšej základnej potraviny. Reťazce stavili na výrazné akcie

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock/Stockah

Po masle začína klesať cena ďalšiemu symbolu zdražovania. Ukazujú to rozsiahle akcie naprieč viacerými obchodmi. Navyše, tento trend potvrdil aj jeden z obchodných reťazcov. Zastavenie rastu cien tejto základnej potraviny ukazujú aj dáta štatistického úradu.

Cena rastlinných olejov - vrátane slnečnicového - začína klesať. Kým v prvej polovici minulého roka ceny extrémne rástli a zľavy neprichádzali do úvahy, tak na konci roka sa už začali veľmi ojedinele objavovať aj akcie.

Pred veľkým zdražovaním ste liter oleja bez problémov kúpili do dvoch eur. Postupne sa však jeho cena vyšplhala takmer k štyrom eurám.

Prečítajte si tiež:

​Billa hovorí o poklese cien oleja

V posledných dvoch týždňoch nastal zlom. Viaceré obchodné reťazce lákajú zákazníkov na veľké akcie. Olej tak dokážete kúpiť aj za dve eurá. Napríklad v minulých týždňoch takúto zľavu ponúkal Lidl, teraz sa pridalo Tesco.

Akcie na olej sa objavili aj v Kauflande či Bille. Nemecký reťazec zároveň priznáva, že jeho cena začala klesať. U olivových je však situácia horšia.

„V tukoch zaznamenávame momentálne medziročný pokles cien. V prípade oleja idú síce medziročne dole ceny niektorých druhov oleja, ako napr. slnečnicového, naopak vyšší medziročný nárast cien evidujeme pri olivových olejoch. Dôvodom je nepriaznivá úroda olív v Španielsku, Taliansku a v Grécku,“ vysvetlila Kvetoslava Kirchnerová, hovorkyňa spoločnosti Billa.

Prečítajte si tiež:

​Lidl cenu oleja zastropoval

Spomínaný Lidl zašiel ešte ďalej a jeho krok tiež ukazuje na fakt, že cena oleja už dosiahla svoj vrchol. Dlhodobo totiž „zastropoval“ jeho cenu.  

„V rámci nášho aktuálneho rozhodnutia dlhodobo zlacniť cenu desiatok výrobkov sme znížili aj cenu 1 l slnečnicového oleja a tiež 1 l rastlinného oleja,“ ozrejmil Tomáš Bezák, hovorca Lidl.

Pozitívne správy podčiarkujú aj dáta zo štatistického úradu. Kým cena oleja mesiac čo mesiac rástla, nateraz sa zastavila. Pri medzimesačnom porovnaní totiž nestal žiaden cenový posun.

Po masle tak druhý symbol masívneho zdražovania začal zlacňovať.

Prečítajte si tiež:

​Infláciu sa najskôr podarí skrotiť až za rok a pol

Na druhej strane, pri medziročnom porovnaní sú ceny potravín stále výrazne vyššie.

„Ešte niekoľko mesiacov budeme pociťovať tlaky prichádzajúce najmä zo strany potravín, vzhľadom na vývoj na komoditných trhoch, ale postupne by mali poľavovať,“ uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Ekonómovia odhadujú, že potrvá minimálne rok a pol, kým sa to tempo dostane na prijateľné dve - tri percentá.

Boj s infláciou sme začali vyhrávať. Vyhliadky ekonómov znejú veľmi sľubne. Nakrúcal Tomáš Velecký.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.