Ruská agresia výrazne predražila naše životy. Najviac zaboleli ceny potravín a palív (+ predikcie)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ceny takmer všetkého vystrelili do výšin. Aj to je obraz súčasného západného sveta za posledný rok. Vojna na Ukrajine síce nebola spúšťačom, ale o to viac bola obrovským katalyzátorom. A jej dôsledky, aj keby sa skončila hneď zajtra, budeme pociťovať ešte veľmi dlho.

Dvadsiaty štvrtý február 2022 sa zapíše do histórie. Od tohto dátumu sa totiž svet, aký sme dovtedy poznali, definitívne zmenil. Začala sa nová studená vojna medzi Západom a Východom, ktorá v tom najhoršom scenári môže viesť až k celosvetovej apokalypse.

Kým sa však nad svetom zmráka, bežní ľudia, aj keď s menšími či väčšími obavami o budúcnosť, bojujú dennodenne so svojimi existenčnými problémami. Mnohé krajiny totiž zasiahlo masívne zdražovanie.

Prečítajte si tiež:

​Palivá, potraviny a hypotéky trhali rekordy

Okrem politického ochladenia sa popretŕhali aj ekonomické väzby. Veď Európa sa prakticky z veľkej časti za rok odstrihla od ruskej ropy a plynu. Už len tento fakt poriadne zatriasol trhmi. Ceny ropy dosahovali až nepredstaviteľné historické maximá.

A toto sa prejavilo aj na pumpách. Ceny benzínu a nafty do začiatku leta vyskočili až k dvom eurám, čo bol v porovnaní s pandemickými rokmi takmer stopercentný nárast.

Kritická situácia na trhoch sa prejavila aj v obchodoch. Ceny potravín začali dražieť neuveriteľným tempom. Symbolom sa stal olej a maslo, neskôr sa pridal aj chlieb. Aj pri týchto troch položkách môžeme povedať, že na vrchole sme za ne platili takmer raz toľko.

Na zdražovanie zareagovali taktiež banky, keď ešte tesne pred vojnou prišiel hypotekárny zlom. Po rokoch teda začali stúpať úroky. No s rastúcou infláciou musela zasiahnuť aj Európska centrálna banka, ktorá programovo začala zvyšovať základnú úrokovú sadzbu. A na to reagovali aj banky na Slovensku.

Za rok sa tak z necelého percenta úroky dostali až k štyrom. A pri vysokých cenách nehnuteľností sa pre mnohých stalo nové bývanie nedosiahnuteľnou métou.

Prečítajte si tiež:

​Ceny palív sú stabilné

Otázkou je, čo môžu ľudia očakávať do ďalších týždňov, prípadne mesiacov. Predikcie analytikov sú zatiaľ opatrné, ale badať už aj pozitívne trendy.

Ceny benzínu a nafty sa medzičasom zastabilizovali. Hrozivá dvojeurová hranica nateraz nehrozí a momentálne sa liter paliva pohybuje na úrovni euro šesťdesiat. Pri obzretí za minulým rokom ide o priaznivú cenu, no oproti normálu je stále o 20 až 30 centov vyššie.

„V druhej polovici februára nastane pokles cien. Predovšetkým u nafty je možné očakávať zlacnenie až o 5 centov na liter. Európsky trh s ropou a ropnými produktami je veľmi dobre zásobený. Zároveň sa bude zvyšovať dovoz z Perzského zálivu, USA, Indie, Turecka či západnej Afriky,“ vysvetlil Boris Tomčiak, analytik spoločnosti Finlord.

Tento vývoj by mala kopírovať aj cena benzínu.

Prečítajte si tiež:

​Potraviny stále dražejú, olej a maslo sú výnimkou

Potraviny sú stále ťahúňom vysokej inflácie, keď medziročne rastú takmer 30-percetným tempom. Cenový rast by však mal pomaly pribrzďovať.

„Ešte niekoľko mesiacov budeme pociťovať tlaky prichádzajúce najmä zo strany potravín, vzhľadom na vývoj na komoditných trhoch, ale postupne by mali poľavovať,“ uviedol Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne.

Na trhu vidieť aj pozitívne trendy. Napríklad začali zlacňovať symboly masívneho zdražovania – masloolej. A pri akciách sa dokonca ceny blížia už k tým, na ktoré sme boli zvyknutí pred vojnou.

Vo všeobecnosti však ekonómovia odhadujú, že potrvá minimálne rok a pol, kým sa to tempo dostane na prijateľné dve - tri percentá.

Prečítajte si tiež:

​Úroky pri hypotékach sa dostanú k piatim percentám

Na éru lacných hypoték môžeme zabudnúť. A ani štvorpercentné úroky ešte nie sú stropom. ECB totiž avizuje, že bude pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb. Čoskoro sa pokojne môžu dostať aj o percento vyššie.

„To, čo sme pred rokom nazývali českými sadzbami, je dnes realitou aj pre náš trh. Sadzby však stále majú kam rásť a ak plánujete bývať dlhodobo, nájdu sa dôvody, prečo kúpu netreba odkladať,“ myslí Matej Dobiš, výkonný riaditeľ Finančného kompasu.

V praxi to znamená, že ceny nehnuteľností sú stále pomerne vysoké, preto ľudia musia žiadať o vyššie úvery, ako tomu bolo po minulé roky.

„Avšak pri výrazne vyšších úrokoch sa pre čoraz väčšiu časť klientov stávajú drahšie hypotéky nedostupné. Preto na trhu zaznamenávame viac ako 50-percentný prepad trhu s úvermi na bývanie,“ dodala Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk.

Najzásadnejšou premennou však naďalej zostáva vojna na Ukrajine. Navyše tento konflikt sa ani po dvanástich mesiacoch neblíži k svojmu koncu a pokojne môže trvať ešte niekoľko rokov.

Trhy sa síce novej situácii postupne prispôsobujú, no neustále nad nimi visí obrovská neistota. Predpovede sa preto vždy končia vetou: „Ak sa nič zásadne neudeje.“.

Pozrite si mimoriadne Televízne noviny, v ktorých sme prvýkrát informovali o vojne na Ukrajine. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.