Železniciam chýbajú desiatky miliónov eur. Hrozí, že zrušia až 70 percent spojov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Peniaze chýbajú obom vlakovým spoločnostiam. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), ktorá sa stará o vlakové súpravy potrebuje 65 miliónov eur. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), ktoré spravujú koľajnice a stanice až 90 miliónov eur.

Stáva sa vám to bežne. Slovenské vlaky prosto meškajú. Situácia sa po zavedení nového grafikonu zlepšila. No ak železničné spoločnosti nedostanú peniaze, na stanici budete čakať márne.

Prečítajte si tiež:

Podľa našich informácií hrozí, že budú musieť zrušiť až 70 percent vlakových spojov.

„Pred schválením rozpočtu jedna zo strán povedala že chce, aby bola rozpísaná Všeobecná pokladničná správa. Tam sú dve položky. Jedna je pre ŽSR a druhá pre ZSSK. Čiže toto čo tam bolo rozpísané a čo poslanci schválili chceme a požadujeme tak, aby železnice mohli fungovať normálne,“ povedal štátny tajomník Ministerstva dopravy Jaroslav Kmeť.

Dosluhujúci premiér Eduard Heger (OĽaNO) vyhlásil, že občanom veľmi rád garantoval, že vlakové spoje rušiť nebudú.

Podľa Jaroslava Kmeťa ide o maľovanie čierneho scenára. „Stále rokujeme s Marcelom Klimekom (štátny tajomník Ministerstva financií pozn.red.), aby sme sa dohodli,“ povedal.

Rokovaní sa zúčastňuje aj predseda vlády, keďže je zároveň ministrom financií. „Netreba sa obávať, financie sú nachystané na to, aby sme pokryli tieto potreby,“ uezpečil Eduard Heger. 

Prečítajte si tiež:

ZSSK podľa grafikonu musí ročne najazdiť 37 a pol milióna kilometrov. ŽSR zasa musí opravovať trate, aby vlaky nemeškali. Len na malých opravách máme pritom modernizačný dlh pol miliardy. 

Podľa riaditeľa Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondreja Mateja to spôsobí to, že o rok to bude stáť viac. „Pretože platí pravidlo, že čo neopravíte dnes tak zajtra bude vždy drahšie a drahšie,“ ozrejmil.

Ministerstvá dopravy a financií vraj medzi sebou intenzívne rokujú. Čas sa však kráti. Obe železničné spoločnosti majú dostatok peňazí na svoju prevádzku len do konca februára. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.