Chlieb a rožky čaká ďalšia vlna zdražovania. Pozrite si, koľko bude pečivo stáť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Chlieb a rožky čaká ďalšia vlna zdražovania. A tento trend bude trvať až niekoľko mesiacov. Pečivo tak nadviaže na rastúce ceny zeleniny, ktoré však s príchodom jari môžu poklesnúť. Naopak, maslo a olej začínajú výraznejšie zlacňovať a čoskoro sa k nim pridá aj mlieko spolu s mliečnymi výrobkami.

Chlieb a rožky zdražejú. V tomto prípade podľa obchodníkov netreba hlavný dôvod hľadať v globálnom meradle, ale v politickom rozhodnutí.

„Od 1. júna začne platiť Zákonník práce, ktorý výrazne zvýši náklady pekárov na prácu, čo samozrejme budú chcieť premietnuť do odbytových cien. Čiže cena pečiva by mala v nasledujúcich mesiacoch rásť,“ uviedol Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), ktorá združuje obchodné reťazce ako Kaufland, Tesco, Billu či Lidl.

Prečítajte si tiež:

​Podobne to vnímajú aj samotní pekári.

„Určite sa bude upravovať cena našich odbytových cien v súvislosti s tým, že od 1. júna dôjde k výraznému nárastu príplatkov za prácu v noci, cez sviatky a víkendy. Tu si treba uvedomiť, že až 80 percent našich výkonov sa realizuje práve v týchto hodinách,“ pridal sa Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC).

Zároveň dodal, že ceny pečiva sa zdvihnú približne o desať percent.

Podľa januárových dát štatistického úradu kilogram chlebu medziročne zdražel o 28 percent na súčasné dve eurá aj sedemnásť centov. Po avizovanom náraste by sa priemerná cena vyšplhala až k dvom eurám a štyridsiatim centom. Rožok (40g) zas prekročí dvanásťcentovú hranicu.

​Zelenina už výrazne dražie

Pekárenské výrobky tak nadviažu na vlnu zdražovania, ktorá zasiahla aj základnú zeleninu ako paradajky, uhorky, papriku či cibuľu. Na svetových trhoch sa totiž stretli viaceré negatívne trendy.

„Dôvodom zvyšovania cien je turbulentná situácia na trhoch, ktorú spôsobilo počasie a nižšia úroda napríklad v Španielsku. V Pakistane mali katastrofálne záplavy, v krajinách Strednej Ázie zase prišli o úrodu pre veľké mrazy, v krajinách Severnej Afriky bolo výrazné sucho,“ vysvetlila Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Pod vysoké ceny sa však sčasti podpísala aj končiaca sa sezóna a vyprázdňovanie skladov či obmedzenia exportu zeleniny.

Obchodníci dúfajú, že sa situácia zlepší s príchodom jari, kedy na trh začne vo väčších množstvách prichádzať produkcia z našich zemepisných šírok.

„Tieto ťažkosti už trvajú niekoľko týždňov až mesiacov a očakávame, že so zlepšujúcim sa počasím sa aj situácia na trhu zlepší,“ poznamenal Krajčovič.

Slovenskí poľnohospodári sú však skeptickejší. Podľa nich ani príchod jari nemusí automaticky znamenať pokles cien.

„Nie sme veľkí optimisti, pretože ak je nedostatok zeleniny v rámci celého sveta, tak nemôžeme čakať, že aj s príchodom novej úrody rapídne klesnú ceny,“ myslí si Holéciová.

Prečítajte si tiež:

​Po masle a oleji zlacnie aj mlieko

Na druhej strane, citeľne začínajú padať ceny masla a oleja. Práve tieto dve potraviny sa stali synonymom masívneho zdražovania. A k nim sa má najnovšie pridať aj mlieko spolu s mliečnymi výrobkami.   

„Očakávame, že sa zníži cena aj pri mlieku a mliečnych výrobkoch a následne sa zastabilizuje aj na dlhšie obdobie,“ doplnil Krajčovič.

Vo všeobecnosti ceny potravín oproti minulému roku nebudú až tak výrazne rásť. Trhom však stále môžu zamávať nepredvídateľné situácie.

„Vplývať na to budú predovšetkým externé politické a bezpečnostné faktory, od ktorých sa bude odvíjať vývoj v cenách energií, palív či komodít,“ uzavrel Krajčovič.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.