Aký dôchodok musíte mať, aby ste patrili do skupiny ľudí ohrozených chudobou? Jednota dôchodcov to vypočítala

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ani rekordné zvyšovanie nestačí. Hoci v januári dostali dôchodcovia takmer 12% navyše, rast cien je podľa nich stále v predstihu. Žiadajú ďalšiu mimoriadnu valorizáciu penzií. Tú paradoxne poslanci umožnili, no až na budúci rok, keď už ceny nebudú rásť tak prudko.

Zhruba 60 eur mesačne  –  toľko dostal na začiatku roka pridané priemerný dôchodca. Bola to historicky najvyššia valorizácia penzií. No nasledovala po vlaňajších mesiacoch prudkého zdražovania, ktoré pokračuje aj v tomto roku. Aj preto už teraz podľa penzistov zvýšenie nestačí.

Prečítajte si tiež:

​„Nikto nepovedal, že máme aj obrovskú infláciu, aká tu nebola, ľudia sú na tom veľmi zle,“ tvrdí Michal Kotian z Jednoty dôchodcov Slovenska.

Po zohľadnení inflácie je podľa Jednoty dôchodcov ohrozený chudobou každý penzista, ktorý má menej ako zhruba 490 eur mesačne. Narátali, že takých je na Slovensku stále vyše 600-tisíc. Vrátane invalidných dôchodcov či seniorov bez domova.

Dôchodcovia žiadajú ďalšiu, mimoriadnu valorizáciu ešte tento rok.

S podobným návrhom prišiel v parlamente opozičný Hlas. No pre chýbajúce peniaze nakoniec poslanci umožnili častejšie zvyšovanie penzií až na budúci rok, keď už to podľa všetkého nebude treba.

Aj keď ďalšia valorizácia penzií tento rok nebude, viacerí predsa len dostanú viac peňazí. Nový zákon v júli rozmrazí minimálne dôchodky, ktoré sa nemenili od roku 2020.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.