Nečakaná zmena na pumpách. Cena nafty prekvapila

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Prekvapenie na pumpách. Nafta je opäť drahšia ako benzín. Síce ide len o nepatrný rozdiel, no podľa odborníka by nemalo ísť o krátkodobý jav.

Ešte na konci roka s prichádzajúcim februárovým embargom sa analytici zhodli, že cena nafty porastie. Od konzervatívnych odhadov, že sa vyšplhá k hranici euro sedemdesiat, sa objavili aj čierne scenáre, že liter dieselu bude stáť až dve eurá.

Toto sa však nestalo. Nafta v novom roku padla po niekoľkonásobnom zlacnení už takmer o desať centov. ​Analytici zlacňujúcu naftu komentujú slovami, že sa Európa veľmi dobre pripravila na spomínané ruské embargo.

Prečítajte si tiež:

​Nafta preskočila benzín

Dokonca už niekoľko týždňov bol diesel lacnejší ako benzín. Po uplynulom víkende to už neplatí. Aj keď ide len o nepatrný rozdiel, mohlo by ísť dlhodobí trend.

„Slovnaftu sa od 5. februára skončila výnimka na vývoz ropných produktov vyrobených z ruskej ropy, čo núti rafinériu zvýšiť podiel spracovania neruskej ropy,“ povedal analytik spoločnosti XTB Lukáš Lipovský.

Zároveň doplnil, že ruská ropa je bohatá na naftu, to znamená, že sa z jedného barelu ropy vyrobí viac litrov nafty v porovnaní s inými ľahšími druhmi ropy. A to môže byť ďalší faktor, ktorý tlačí ceny nafty nahor.

„Tieto faktory môžu udržiavať ceny nafty aj v nasledujúcich mesiacoch na zvýšených úrovniach,“ podčiarkol Lipovský.

​Ceny palív sú zastabilizované

Vo všeobecnosti by sa v najbližšom období nemali ceny palív výrazne meniť.  

„Očakávame, že ceny pohonných hmôt budú v nasledujúcich dvoch až troch týždňoch stabilizované, keďže ceny ropy na burzách sa už niekoľko týždňov stabilne obchodujú okolo úrovne 85 dolárov za barel,“ uviedol Lipovský.

Nafta bola na Slovensku drahšia od mája minulého roka zhruba do polovice januára. A to aj napriek tomu, že sa ňu uplatňuje nižšia spotrebná daň. Túto paradoxnú situáciu na trhoch spôsobila vojna na Ukrajine a s ňou súvisiace rôzne embargá a reštrikcie.

Pozrite si aj nedávnu reportáž Televíznych novín o tom, ako obchodníci bilancovali minulý rok. Najviac ich trápili vysoké ceny energií:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.