Na podanie daňového priznania ostávajú posledné týždne. Tu sú rady, ako sa vyhnúť chybám

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Do marcového termínu podania daňového priznania ostáva niečo vyše troch týždňov. Do rovnakého termínu sa dá aj požiadať o odklad. Zisťovali sme, komu sa to oplatí a komu nie.

Hovorí sa, že na svete sú len dve istoty - smrť a platenie daní. No a práve dane potrápia v tomto mesiaci nejedného pracujúceho Slováka.

„Nový termín, ktorý si môže určiť daňovník, môže byť najneskôr do 30. 6. V prípade, že má daňovník príjmy zo zahraničia, ktoré sú preukázateľne zdaňované v zahraničí, tak až do 30. septembra. Ten termín si môžu posunúť osoby, ktoré nemajú nejaké podklady a nestihnú to priznanie spracovať,“ vysvetľuje daňová poradkyňa.

Prečítajte si tiež:

O odklade by mali pouvažovať aj noví živnostníci, ktorých sa odvody ešte netýkali a platiť ich majú až tento rok alebo takí, ktorým sa vymeriavací základ a základ dane oproti minulému roku zvýšil.

„Tým, že si posunú termín, tak si posunú platenie vyšších odvodov na neskorší termín,“ dodáva poradkyňa.

Neskorší termín bude až od 1. 10. Ak ste mali v minulosti dane vyššie a teraz vám vychádza v daňovom priznaní preplatok, tak o odklade ani neuvažujte.

Prečítajte si tiež:

Ak so správcom dane komunikujete elektronickou formou, tak aj podanie o odklade daňového priznania musí prebiehať elektronicky. Pozor si dajte na správne vyplnenie tlačiva. To je od začiatku tohto roka nové.

„Zákon hovorí o tom, že priznanie je platné len na platnom tlačive, takže treba si dať potom pozor, aby daňovník podal toto oznámenie na tlačive, ktoré platí od 1. 1. 2023,“ hovorí poradkyňa.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.