Paradoxná situácia na pumpách. Cena nafty nečakane klesla

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Ceny palív sa neustále predbiehajú. Benzín je totiž opäť drahší ako nafta. Ešte týždeň dozadu to bolo opačne. Ide o paradox, keďže tlak na cenu diesela podľa analytika rastie.

Ešte na konci roka s prichádzajúcim februárovým embargom sa analytici zhodli, že cena nafty porastie. Od konzervatívnych odhadov, že sa vyšplhá k hranici euro sedemdesiat, sa objavili aj čierne scenáre, že liter dieselu bude stáť až dve eurá.

Toto sa však nestalo. Nafta v novom roku padla po niekoľkonásobnom zlacnení už takmer o desať centov. ​Analytici zlacňujúcu naftu komentujú slovami, že sa Európa veľmi dobre pripravila na spomínané ruské embargo.

Prečítajte si tiež:

​Tlak na cenu nafty rastie

Dokonca už niekoľko týždňov bol diesel lacnejší ako benzín. Na začiatku marca bola síce nafta drahšia, ale na konci minulého týždňa sa všetko vrátilo do starých koľají. No paradoxne v čase, kedy je podľa analytika väčší tlak na cenu práve pri nafte.

„Slovnaftu sa od 5. februára skončila výnimka na vývoz ropných produktov vyrobených z ruskej ropy, čo núti rafinériu zvýšiť podiel spracovania neruskej ropy,“ povedal analytik spoločnosti XTB Lukáš Lipovský.

Zároveň doplnil, že ruská ropa je bohatá na naftu, to znamená, že sa z jedného barelu ropy vyrobí viac litrov nafty v porovnaní s inými ľahšími druhmi ropy.

„Tieto faktory môžu udržiavať ceny nafty aj v nasledujúcich mesiacoch na zvýšených úrovniach,“ podčiarkol Lipovský.

​Ceny palív sú zastabilizované

Vo všeobecnosti sú momentálne medzi palivami len malé cenové rozdiely. Nafta sa v priemere hýbe na úrovni euro päťdesiatšesť, benzín je zhruba o cent drahší.

 „Očakávame, že ceny pohonných hmôt budú v nasledujúcich dvoch až troch týždňoch stabilizované, keďže ceny ropy na burzách sa už niekoľko týždňov stabilne obchodujú okolo úrovne 85 dolárov za barel,“ uviedol Lipovský.

Nafta bola na Slovensku drahšia od mája minulého roka zhruba do polovice januára. A to aj napriek tomu, že sa ňu uplatňuje nižšia spotrebná daň. Túto paradoxnú situáciu na trhoch spôsobila vojna na Ukrajine a s ňou súvisiace rôzne embargá a reštrikcie.

Pozrite si najsledovanejšiu reportáž posledného týždňa. Týka sa dôchodkov. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.