Krach dvoch amerických bánk vyvolal paniku v Európe. Majú sa obávať aj Slováci?

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Svet vystrašil krach dvoch amerických bánk. Šíri sa totiž obava z ekonomickej krízy, podobnej tej, ktorá nastala v roku 2008. Panika a nervozita sa preliala aj do Európy, no Slováci môžu byť podľa NBS pokojní. Problém by podľa analytika mohli spôsobiť masívne výbery.

Vráťme sa ešte do obdobia, kedy Bitcoin dosahoval svoje maximá a technologické startupy zažívali boom. V tom čase sa základné úrokové sadzby držali v blízkosti nuly a do dlhopisov sa neoplatilo investovať.

„Pri nízkych úrokových sadzbách sa neoplatí investovať do dlhopisov, naopak, akciové trhy boli zas veľmi nadhodnotené. A mnoho investorov sa snažili hľadať alternatívy. A jednou z nich boli kryptomeny a startupy,“ vysvetlil pre TVNOVINY.sk analytik spoločnosti XTB Lukáš Lipovský.

Toto sa však zmenilo, keď prišla vojna na Ukrajine a vysoká inflácia. Centrálne banky v reakcii začali zvyšovať úrokové sadzby.

Prečítajte si tiež:

​Šíriaca panika môže narobiť problémy

Investori sa tak vrátili k dlhopisom, ktorým síce výnosy stúpajú, ale ich cena padá. A toto zlomilo krk obom americkým bankám - Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank (SB). Tie totiž nepredali dlhopisy za takú cenu, ako predpokladali.

„Väčšia SVB miesto 22 miliárd získala len 20. A už nemala ako vyplatiť klientov,“ doplnil Lipovský.

Podľa odborníkov nehrozí, že sa zapakuje situácia z roku 2008, kedy nastal domino efekt. Banky sa môžu dostať do problémov vtedy, ak by museli odpredávať dlhopisy.

„Zatiaľ sa netreba ani po uzatvorení Signature Bank obávať tej krízy z roku 2008. Vtedy boli zasiahnuté najväčšie americké banky, teraz ide primárne o malé a stredne veľké banky,“ povedal pre TVNOVINY.sk český ekonóm Lukáš Kovanda.

„Momentálne nie je problém, že by banky vytvorili choré úvery, problém je v tom, že FED veľmi rýchlo zvýšil úrokové sadzby. A dlhopisy, ktoré sa považujú za najbezpečnejšie aktívum, sú v tomto rizikové,“ zhrnul Lipovský.

Veľkým problémom by však mohla narobiť šíriaca sa panika.

„Horšie je, že teraz, keď sa vo svete šíri panika, tak ľudia môžu začať hromadne vyberať peniaze z bánk a aj relatívne zdravá banka sa môže dostať do problémov,“ varuje Lipovský.

Prečítajte si tiež:

​FED to prehnal so zvyšovaním úrokových sadzieb

Veľký podiel viny nesie Americká federálna banka (FED). Tá až príliš agresívne zvyšovala úrokové sadzby.

„To, čo sa deje teraz v Spojených štátoch, je najagresívnejšie zvyšovanie úrokových sadzieb za poslednú dekádu. A toto spôsobilo problémy. Nikto totiž nečakal, že úrokové sadzby pôjdu tak vysoko,“ zhodnotil Lipovský.

Podľa analytikov Goldman Sachs vzhľadom na vývoj udalostí FED ponechá úrokové sadzby na nezmenenej úrovni. Jedna z najväčších investičných bánk pôvodne očakávala, že centrálna banka ich zvýši o 25 bázických bodov.

„Vzhľadom na najnovší stres v bankovom systéme nepočítame s tým, že Federálny výbor pre voľný trh (FOMC) na zasadnutí 22. marca pristúpi k zvýšeniu úrokových sadzieb,“ uviedli analytici banky.

Situáciu sa snaží upokojiť aj americký prezident Joe Biden.

„Amerika môže mať plnú dôveru, že peniaze v bankách sú v bezpečí a vklady budú mať všetci k dispozícii vo chvíli, keď ich budú potrebovať,“ uviedol Biden.

Panika sa už preliala aj do Európy. Výrazne padajú totiž akcie bánk.

„Hrozí psychologická negatívna vlna, ktorá by podryla vo všeobecnosti dôveru bánk na Západe. A potom by už bolo situácia závažnejšia,“ dodal Kovanda.

Prečítajte si tiež:

​NBS upokojuje

Aj Národná banka Slovenska (NBS) vývoj okolo krachu Silicon Valley Bank (SVB) detailne sleduje. V súvislosti s tým však nevníma riziko prenosu na domáci bankový sektor.

„Udalosť, ktorá sa stala v Spojených štátoch, je veľmi špecifická. Na Slovensku žiadnu podobnú banku nenájdete, pretože obchodné modely bánk na Slovensku sú konzervatívne a výrazne viac diverzifikované,“ zdôraznil hovorca NBS Peter Majer.

Slovenské banky patria podľa NBS k najstabilnejším a najodolnejším v rámci Európskej únie.

„Úroveň kapitálu dosahuje jednu z najvyšších úrovní za posledné roky. Podobne aj ziskovosť či kvalita úverov dosahujú vysoké úrovne. NBS aj v poslednej Správe o finančnej stabilite z novembra 2022 poukázala na vysokú odolnosť bankového sektora aj v čase stresu,“ uzavrel Majer.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.