Akcie európskych bánk klesajú, môžu za to problémy v Credit Suisse

Credit Suisse
Credit Suisse Zdroj: TASR/Ennio Leanza/Keystone via AP, File

Akcie európskych bánk, euro aj ceny ropy v stredu klesli v reakcii na pád švajčiarskej Credit Suisse na nové rekordné minimá po tom, čo jej najväčší akcionár vylúčil ďalšiu investíciu do tejto problematickej banky. To vyvolalo nové obavy zo "šírenia nákazy" v Európe po kolapse amerických bánk Silicon Valley Bank Signature Bank. Informujú agentúry AFP a Reuters.

Hodnota akcie Credit Suisse sa prepadla pod hranicu 2 švajčiarske franky (2,04 eura) po tom, čo Saudská národná banka uviedla, že v nej nemôže zvýšiť svoj podiel nad 10 % pre regulačné problémy.

Akcie Credit Suisse sa v priebehu dnešného obchodovania nakrátko znížili až o 23,8 % a prevádzkovateľ burzy niekoľkokrát zastavil obchodovanie s nimi, pretože objem predajov prudko stúpal a hodnota akcií klesala.

Prečítajte si tiež:

Aj akciový index európskych bánk zamieril nadol a okolo poludnia klesol o 6,1 %, čo je jeho najnižšia úroveň od 3. januára. Za týždeň, teda od stredy 8. marca, sa tento index znížil o 14 %, čo znamená stratu viac ako 120 miliárd eur z trhovej hodnoty. Ide o najväčšiu týždennú stratu indexu od ruskej invázie na Ukrajinu vlani vo februári.

V priebehu dopoludnia stratili akcie švajčiarskej banky UBS 6,8 % z hodnoty, francúzskych bánk BNP Paribas a Société Générale viac ako 11 %, španielskej Banco de Sabadell 9 %, nemeckej Commerzbank 10 % a Deutsche Bank 8,4 %.

Spoločná európska mena euro sa znížila voči doláru viac ako 1 % a o 13.14 h SEČ sa predávala po 1,05701 USD, čo bolo o 1,51 % menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

A zároveň ceny ropy po krátkom oživení počas ranného obchodovania v Ázii zamierili nadol, pričom americká WTI sa nakrátko dostala pod hranicu 70 USD za barel (159 litrov). Neskôr časť zo strát zmazala a o 13.16 h sa predávala po 70,4214 USD za barel, čo predstavuje pokles 1,27 %.

Prečítajte si tiež:

„Trhy sú divoké. Prechádzame od problémov amerických bánk k problémom európskych bánk, predovšetkým Credit Suisse,“ povedal Carlo Franchini, šéf inštitucionálnych klientov v Banca Ifigest v Miláne.

„Faktom však stále zostáva, že európske banky, a najmä tie väčšie, oveľa lepšie riadia svoje úrokové riziko, čo spôsobilo kolaps amerických bánk, a majú likviditu,“ povedal Jerome Legras zo spoločnosti Axiom Alternative Investments.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín o krachu dvoch amerických bánk z 13. 3. 2023:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.